The Banshees of Inisherin (2022)

It wouldn’t be a sin, no,
but it’s not very nice either, is it?

Beni etkileyen filmleri yazmadan geçemiyorum. The Banshees of Insherin fazlaca duygusallaşmama ve bazı sahnelerde nefes alamayacak hale gelmeme sebep oldu. Çok kereler mola verip 2 saatlik filmi bir güne yaymak zorunda kaldım. Çok başarılı, bu ayrı ama bazen sonunu düşünmemize bile gerek olmayan ya da bir sonu olabileceğini bile aklımıza getirmediğimiz ilişkilerin bir anda tek taraflı bitip bir tarafı mağdur etmesi üzerine bir konusu var.

Irlanda’nın batı yakasında, izole bir sahil kasabasında geçen filmde, çiftçi Padraic (Collin Farrell) ve müzisyen Colm’un (Brendan Gleeson) dostluklarının bitişine şahit oluyoruz. Colm, sebeplerini -sadece- kendisinin bildiği bir şekilde artık Padraic’le görüşmek istemediğini ileri sürerek bu dostluğu bitirme kararı alıyor ve bu konu üzerine bir daha açıklama yapmak istemiyor. İşte bu kadar net. İnsanlar uzun süreli ilişkilerinde, eski ilgilerini kaybedebilirler değil mi, bu o durum işte. Sadece kendini, her halini, her şeyini sorgulama kısmı Padraic’e kalıyor. Çok mu sıkıcıyım, ya da… ya da..

Bu sorgusuz sualsiz, tek taraflı alınan ayrılık kararının, karara uyması beklenen taraf üzerinde mağduriyet yarattığı ve hatta hasar bıraktığı aşikar. Bitmek bilmeyen bir kendini suçlama haline dönüşen kalp kırıklığı ve üzüntü halini, sonrasında özgüvenini tamamen yitiren Padraic üzerinden deneyimliyoruz. Sanırım sebep de kendini bir anlaşılmaz içinde bulmak olsa gerek.

Martin McDonagh ‘ın dördüncü uzun metrajlı filmi The Banshees of Insherin. Kendisini In Bruges, Seven Psychopats ve çok beğendiğim Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri ile hatırlayacağız. Farrell ve Gleeson’un oyunculukları ve çekimler müthiş. Tam da Oscar öncesi, birden fazla dalda adaylığı olabilecek bir yapım. Sadece senaryo kısmı düşündürüyor beni. Bu bir kesit. Bir sonuç yok. Bir başlangıç yok. Seyirciye hiçbir şeyi sorgulatmaz. Sorgulatmaz mı? Ama bu bir film. Sadece bir film. Baktığım yer mi yanlış? Anlaşılmazın içinde bulmak bu mu demek?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.