Portrait of a Lady on Fire (2019)

Marianne: You dreamt of me?

Héloïse: No. I thought of you.

Celine Sciamma’nın son filmi olan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi; 18. yy sonlarında Fransa’nın batısındaki Britanny sahilinde geçen sıradışı (olağanüstü) bir aşk hikayesini anlatıyor.

Bir ressam olan Marianne, Heloise’in portresini yapmak üzere kontes annesi tarafından tutulur. (Bu üç kadından başka bir de temizlikçi Sophie filmin tüm ekibini oluşturmaktadır.) Sonradan öğreniriz ki, Heloise’in kız kardeşi kayalıklardan atlamak suretiyle intihar etmiştir. Annesi Heloise’in de aynı şeyi yapmasından korkmaktadır. Resminin yapılmasını istemeyen Heloise’e Marianne başta bir yol arkadaşı gibi yaklaşacak ve dikkatle gözlemleyerek aklında kalanları resmetmeye çalışacaktır. Çünkü Heloise hiç bir şekilde portresinin yapılmasını istememektedir.

Şimdi bu yazıyı yazarken gene daldım girdim filmin içine ve söyleyeceklerimi unuttum. Hani Jacques Tati’nin bir sözü var ya, “Ben istiyorum ki film siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın” işte bunu yaşatan ender filmlerden bir tanesi Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi. İzlediğim günden beri düşünmekten yazamıyorum bu yüzden.

Sevgiyle bakan gözleri, o her hareketini izleyen insanı, düşünülmeyi, ilgilenilmeyi nasıl anlatabilirim ki? İzleyin desem sadece, ama o sadecenin içinde ön yargılı insanlar da varsa ve izleyince ya kötü olurlarsa?

Biraz daha açayım. Burada bahsedilen o büyük aşk karşı cinsler arasında değil. Bu da bir kısım izleyici tarafından eleştirilmiş. Benim içinse aşkın bir cinsiyeti bir kimliği yok. Zaten gerçek aşkta bunlar sorgulanmaz ki. İnsan çoğu zaman ben asla yapmam dediği şeyleri bu yüzden yapar. Aşkta önyargısız olmak işte tam da bu yüzden gerekir.

Sadece aşk değil, aşkın doğası değil; resim sanatı, teknikler ve perspektif hakkında da çok şey söylüyor film. Diğer yandan, oyunculuk müthiş, diyalogdan ziyade görsel anlatıya önem verilmiş. Bu yüzdendir ki bir çok sahnede anlatılmak istenen tek bir bakışla verilmiş ve özdeşleşme sağlanmış.

İşte tüm bu bende bıraktıkları filmi tepelerde bir yere koymama sebep oluyor. Ve tabi ki filmi de sarsıcı, büyüleyici ve akılda kalan yapmaya yetiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.