Border (2018)

I don’t want to hurt anyone. Is it human to think that way?

Hani hayatınızda öyle insanlar vardır ya, sizi tanır ve doğru yönlendirir. O konuda çok şanslıyım. O kadar çok açık etmişim ki kendimi, uzun süre sonra buluştuğumuzda yüzüme bakıp Border’ı izlemelisin diyen bir arkadaşım var. Bu bir emirdi benim için lakin televizyonum bozulmuştu ve bir süre gelmeyecekti. Böyle önerilen bir filmi de bilgisayardan-küçük ekrandan izleyerek heba edemezdim. Geçirdiğim günlerin nasıl geçtiğini bir ben biliyorum. Border dedim durdum. Servisi 50 kere falan aramış olmalıyım. Bu arada film bulunmuş ve hazır halde bekliyordu. O gün bugünmüş. Televizyon kuruldu, elemanlar daha bahçe kapısından çıkmadan ben filmi oynatmaya hazırdım.

Border

İran’lı Ali Abbasi’nin ikinci uzun metrajlı filmi. Hikayeyi çok sevdiğim(iz) Let the Right One In’in yazarı John Ajuide Lindquist kaleme almış. Konusuna bakacak olursak;

Tina normal bir insanda olamayacak özel bir koku alma yetisine sahiptir. Bu, etraftaki utanç, öfke ve suç kokularını almasını sağlamaktadır. Bu özelliğinin bir ihtiyaç olduğu sınır gümrüğünde kendine iş bulmuştur. Dış görünüşü de normal (?) insanlardan oldukça farklı olan Tina boş zamanlarını şehir dışındaki kulübesinin çevresindeki ormanda, doğaya karışarak geçirmektedir. Gümrükte saklı, gizli, suç teşkil edebilecek şeyleri koklarken bir gün değişik koku aldığı Vore ile karşılaşacak ve kendisine bu çok benzeyenden bir çok şey öğrenecektir.

Üzerine çokça düşünülecek bir film. Tina’nın hayatı boyunca yaşadıkları, yaşayacak oldukları bir kenera; ‘adapte edildiği’ dünyanın kusurları ve o kusurları bulma gibi bir görev yüklenilmiş olması da yeterince rahatsız edici. Diğer yandan filmin içinde sadece Tina’nın görüntüsü değil, kokusunu aldığı şeyler de oldukça fazla huzur kaçırabiliyor. Hani bazı şeyleri biliriz ama bir de görmek rahatsız eder ya, bu o durum işte. Tina’nın görüntüsü derken onu şu anda gördüğümüz hali kastetmiyorum. Onun o görüntüyle hayatı boyunca yaşamış olduğu zorlukları tahmin ederek böyle bir çıkarım yapıyorum. Bunu da Tina’nın bir yerde babasına ‘Hayatım boyunca benimle alay ederlerken hiç bir şey yapmadın’ sözüne istinaden düşünüyorum. Sonuçta ben de biliyorum bu bir film ve bu da bir kurgu karakter ve bir geçmişi yok.

Şimdinin bir kesiti olan film durağan yapısıyla gün içinde yaşanan olaylara ve zirve noktalarda da bazı fantastik sayılabilecek durumlara odaklanıyor. 1 saat 50 dakikka süren bu sanat filminin 1 dakikkasında bile sıkılmadığımı söylemeliyim. Filmi izleyemediğim günler boyunca, araştırmadan, ama önüme çıkan az sayıdaki yorumu okumaktan geri kalmadım. İnsanların bir kısmının beğenip, diğer kısmının nefret (!) etmiş olması ne yalan söyliyim izleme isteğimi arttırdı. Size de öyle oluyor mu bilmiyorum ama bu tür kesin önyargı ile karşılaşan filmlerde ben hep o beğenen tarafta yer almışımdır. Ve çok net bir filmi kötüleme varsa, mutlaka filmin izleyicinin bir yerine dokunduğunu bilirim. Border’da da bu var. Konunun içine yedirilmiş suçlardan bir tanesi çocuk tacizi. Buna ne gerek vardı diye düşünülebilir ama böyle gelişmiş bir suç koku alma yetisiyle daha ‘sınırda’ ne kokusu alınabilirdi ki..

Böyle bir filmi çok harcamak istemem, o yüzden spoiler kutusu içine yazacağım şey gene benim yorumum olacak.

Spoiler!!! Göster

Daha pek çok şey düşündüm filmi izlerken. İçimin cız ettiği yerler de oldu. Mide bulandırıcı sayılabilecek yerlere pek öyle bakamadım. Eleştirilen müstehcen sahneler de beni rahatsız etmedi. Düşününce olmazsa olmazlardandı diyorum. Suçlar zaten alışık olduğumuz şeyler sonuçta filmde de bunun kötülenmesi vurgulandığı için yerinde buldum. Tina ve Vore’un makyajlarına bayıldım, makyaj değil gibiydi. Cinsel kimliğin ötekileştirilmesi üzerine de okunabilir, felsefi yönden de ele alınabilir, üzerine günlerce de konuşulabilir. Çok yiyip mideyi şişirmek değil kastım ama bazen bir yemek yeriz ve şimdi doydum deriz ya, hani sanki daha önce hiç doymamışız gibi, öyle bir his yarattı Border bende. Herkes için değil diyeyim ve bitireyim.

Not: Teşekkür ederim 1ilim

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.