Never Let Me Go (2010)

We didn’t have The Gallery in order to look into your souls. We had The Gallery to see if you had souls at all. Do you understand?

Kaç sene ömrümüz var? 80 mi? 90 mı? 100 mü? Belki daha kısa.. Bilemeyiz değil mi? Bilebildiğimiz bu ömürde bize ‘işlenen’ o yapmamız gerekenler. Hani vardır ya, kendini geliştireceksin, üreyeceksin gibi şeyleri kast ediyorum. Ya bunlar beklenmeseydi bizden ve bambaşka amaçlarımız olsaydı? Ya insan olsak ama tam olamasak nasıl olurdu?

Farklı dünyalar böyle yaratılıyor işte. Yazar bunun gibi bir takım soruları sorarak kendi evrenini yaratıyor. Kazuo Ishiguro da bunu yapmış Never Let Me Go kitabında. Yarattığı distopik evrene zihnimizi açmış. Böyle diyorum çünkü 8 sene önce izlediğimde ve dün bir kez daha izlediğimde, kafamda oluşan çıkarımlarda kayboldum. İşin ilginç tarafı bu kadar özdeşleşmeyi sağlayanların klonlar olmasıydı. Demek ki insanın bazen kendinden çıkması ve kendine öyle uzaktan bakması gerekiyormuş dedim.

Never Let Me Go, Kazuo Ishuguro’nun 2005’te yayımlanan aynı isimli romanının uyarlaması. İsmini bir şarkıdan alıyor. Bu şarkı hikayede Judy Bridgewater isimli hayali bir şarkıcı tarafından seslendiriliyor. Ama imdb’ye göre filmde Jane Monheit söylemiş. Aslında 1960 tarihli bir Lloyd Price parçasıymış. Yazının sonuna şarkının linkini bırakacağım.

Konusu ise, ölümcül hastalıkların klonlar sayesinde yok edildiği bir dünyada geçiyor. Biz bu dünyada klonların yanında yer alıyoruz.

Filmimiz izole bir çocuk yurdunda başlıyor. Burada çocuklara nasıl ‘insan gibi’ davranacakları öğretiliyor. Ama bir şeylerin ters olduğu hemen anlaşılıyor. Onlara anlatılanlar, verilen örnekler, oyuncak diye sunulanlar hep farklı hep eksik. Ve şöyle hikayeler kulaktan kulağa dolaşıyor. Çitlerin arkasında kolları bacakları kesen insanlar dolaşıyor.

Bunun doğruluğunun sorgulandığı bir sırada, bir çocuğun sorduğu soruyu uzun yıllar çocukları düşündürmek üzere, kendi fikrim değilmiş de bir filmde benzer bir durum varmışa suçu yükleyerek, örnek olarak söylemiştim..

Kim böyle korkunç yalanlar söyleyebilir ki.”

Aslında o yalanların birer ‘alıştırmalık’ olduğunu kısa süre içerisinde anlıyorsunuz. Sadece o yalanların değil, kolu bacağı kopuk oyuncakların da aslında bir şeylere alıştırdığını..

Oradaki çocuklardan biri Kathy ve Tommy onun dikkatini çekiyor. Tommy’nin özelliği biraz sinirli bir çocuk olması. Tommy de ilgileniyor Kathy’yle ve hatta ona bu Never Let Me Go şarkı kasedini hediye ediyor bilmeden. Bilmeden burada hem içinde ne olduğunu bilmeden hem de şarkının anlamını bilmeden demek oluyor. Kathy uzun upuzun bir süre bu şarkıyı dinliyor, bilmeden.

Ve sonra hayattaki amaçlarını gerçekleştirmek üzere büyüyüp, onlar için ‘belirlenen’ geleceklerine doğru yol alıyorlar. Bir ayrıntı: Kathy’nin yakın arkadaşı Ruth Tommy’yi ayarlamış olarak.

Spoiler!!! Göster

Bu İngiliz yapımı filmin havasını o zaman izlediğimde de bu zaman izlediğimde de durağan buldum; tek farkla, şu an buna bir açıklama getirebiliyorum. Klonların hayatı üzerinden baktığımız ve onları yaşamak/anlamak üzerine yönlendirildiğimiz için böyle olmak zorundaydı diyorum. Yani onlara sunulan hayat böyle durağandı.

Never Let Me Go en beğendiğim filmler listesinde ek bölümde duruyordu. Beni çok etkilediği için bu listeye girmişti. Aslında tamamen konu odaklı girdi diyebiliriz. Ve çok güçlü bir duygusal yönü de vardı bu filmin. Duygusuz gözüken ama duygulu bir aşk.

Spoiler!!! Göster

uykulukuytu’da ilk kez bir filme 5 ayrı yazı yazdım. Bunu planlamamıştım. Not alacağım diye yazmaya başladığım her şey bir yazı oluyordu. Her biri de başka bir taraftan bakıyordu, başka anlatıyordu belki daha ayrıntılıydı. Bu yazı diğer fikirlerim kağıda döküldüktükten sonra geride kalanlardı, film gibi durağandı, kaybolduğum noktalardı, yazılmamış olanlardı. Belki de sadece film aklıma geldikçe kalbime oturanları vermek istedim. Ama şu bir gerçek, ne yaparsam yapayım, filmden çıkıp uzaktan bakamadım. Belki sadece konuyu anlatsam anlaşılacaktır dedim.

Kathy’nin şarkısı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.