Batman (1989)

Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?

Son Batman filminin üzerinden 23 sene geçer ve çok sevdiğim Tim Burton yönetmenliğinde, önceki Batman filmlerini silip süpürecek bir yapıt gelir.

1943, 1949 ve 1966 filmlerini önceki yazılarımda kaleme almıştım. Batman’i bir şeye benzetmeye çalışıp ellerine yüzlerine bulaştıran filmlerdi onlar. Batman 1989’un ise ayakları yere sağlam basıyor.

İlk Batman filmi izlemeye başladığımdan beri, ne zaman bir film çizgi romana yaklaşacak diye bekliyordum. Ki, bu film olmuş. Her ne kadar bire bir çizgi roman uyarlaması olmasa da, bir çok şeyi doğru veriyor. Örneğin bu filmde Batman’in bir geçmişi olduğunu ve anne-babasının bir sokak saldırısında öldürüldüğünü öğreniyoruz. Tabi onları kimin öldürdüğü ile ilgili muamma cevaplar var ki, doğruluğu tartışılır. Gotham şehri, yaşayanları, polis teşkilatı, Joker’in yaşadıkları, Batman’in konumlandırılması tıpkı çizgi romandaki gibi. Belki aşk yaşadığı Vicki Vale ile olan ilişkisi filmin üstünde duruyor diye eleştirilmiş olabilir ama Batman, serilerinde aşk yaşayan bir süper kahraman. Hatta bir tanesinde çocuğu bile oluyordu. Uzatmayayım gelelim konuya:
Michael Keaton’ın Bruce Wayne (Batman)’i, Kim Basinger’ın Vicki Vale’i, Jack Nicholson’ın ise Joker’i canlandırdığı filmde olaylar her zamanki gibi Gotham şehrinde geçmektedir. Şehirde artan suç oranı karşısında ebeveynleri çocukken hunharca öldürülen Bruce Wayne Batman olarak durmaktadır. Vakti zamanında Jack Napier isimli mafya üyesinin asit tankeri içine düşmesine sebep olmuş ve ileride Jack’in Joker isimli kötücül karaktere dönüşmesini görmüştür. Joker şehre korku salan ve aynı zamanda da çok eğlenen bir kötülük timsalidir. Bruce Wayne’in hayatına yeni giren Vicki Vale’i gözüne kestiren Joker bir yandan da Gotham’lıların gözünden Batman’i düşürmeye çalışacaktır.

Batman (1989) gerek Joker’in ve Batman’in temsiliyle, gerekse Gotham şehrinin verilişiyle süper kahraman filmlerine karanlık bir yön kazandırmayı başarmış. Bu aynı zamanda şu demek, daha önceki süper kahraman filmlerinin sadece eğlencelik oluşu ve bazen de komik olmaya çalışması bu filmin ciddiyeti içinde yok. Hele eski Batman’lerle kıyaslandığında hiç yok. Her ne kadar Batman karakteri Joker’in yanında sönük kalıp yeterince ciddiyetle ele alınmamış olsa da, filmiin değerinden bir şey kaybettirmemiş.

Filmde Batman’in sönük oluşunun, sadece oyuncu seçimi ile ilgili olmadığını, bunda Joker’in göze çarpan rolünün etkisi olduğunu düşünüyorum. Joker’le ilgili söylemek istediğim başka durumlar da var. Öncelikle sadece Joker’i konu alan hatta onun başlangıcını verecek bir film yapıldığını öğrendim. Ama ne zaman çekimler tamamlanacak, ne zaman gösterime girecek bilgileri yok. Yine de önceden o başlangıç neymiş diye okumak isterseniz, Batman serileri içinden Öldüren Şaka (The Killing Joke) iyi bir seçim olabilir. Joker’in asit tankının içine düşmesine kadar olan süreç bu çizgi romanda veriliyordu. Batman serisi içinde benim de en sevdiklerimden.

Tim Burton bakış açısıyla, karanlık bir masal havasında geçen filmi, önceki filmlerde sürekli dayak yiyen hallerine kıyasla, Batman silik olsa da ben çok beğendim. Nolan’ın elinde yeniden şekillenecek olan Batman’e gelene kadar favorim bu.

İyi seyirler efendim.

4 thoughts on “Batman (1989)

  1. […] Batman 1989’da yazmayı unuttuğum, her iki filmin müziklerinin de  Tim Burton projelerinde sıkça rastladığımız Danny Elfman tarafından yapıldığı, ve o karanlık dünyaya işitsel olarak da katılmamızı sağladığıydı. Batman ve Batman Returns ayrılmaz ikili. Birini seyredip diğerini seyretmemek olmaz. Benim şu ana kadar ki favorim Batman 1989. […]

  2. […] eklediği özellikler büyük rol oynuyor. Evet Jim Carey güzel oturmuş da peki diğerleri? 1989 ve 1992 filmlerinde Michael Keaton’ı beğenmeyen ben Val Kilmer’ı görünce düşüncemden […]

  3. […] çekilen filmleri saymazsak, Batman Tim Burton filmleri ile başladı diyebiliriz. Tim Burton’ın 89 ve 92 yılında çektiği iki filmin ardından Schumacher 95 ve 97 yıllarında Batman’in […]

  4. […] ilki ve en güçlüsü Joker. Joker ilk kez (1966’yı saymıyorum) Tim Burton’ın 1989 tarihli Batman filmi ile sinemaya adım atmıştı. Ama bu filmde Joker, o Joker gibi yumuşak değil aksine […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.