Batman: The Movie (1966)

The strange mixing of minds
may be the greatest single service ever performed for humanity.

Ve işte şimdi karşımızda Batman: The Movie (1966) var. Bu bir Batman parodisi olarak çekilmiş. Hatta daha önce ABC’de üç sezon boyunca yayınlanan televizyon dizisinin filme dönüştürülmüş hali. Diziyi izlemiş olanların hayli eğlendiği kesin, ama ya izlemeyenler? Hele yarım yüzyıl sonra izleyenler? Hele bir de Batman okuyup sevenler?

İşte bu üçü de ben oluyorum. Hem diziyi bilmiyorum hem filmi yeni izledim hem de Batman okuyup çok seviyorum. Ama bu filmi izlerken bağımsız bir şey olarak düşündüm. Batman’le dalga geçilmiyor ya sonuçta, bütün film dalga konusu diyip kendimi rahatlattım. İşte aslında bu film camp denen o alt türe giriyor ki bu tür filmler eşcinsel öğelerin yanında kara komediyi de içine alıyor.

Herkes ve her şey komik filmde ama Batman’in bazı karakterlerine de sadık kalınmış. Batman ve Robin’in karşısında yine; Joker, Bilmececi, Penguen ve Kedi Kadın var. Ki bu isimlerin topluca Batman’in karşısında yer aldıkları çizgi romanlar da yok değil. Buradaki fark, abartı oyunculuğun yanında, bütün karakterlerin eğlendirici ve komik olması. Tabi, iyiler tam iyi, kötüler sansür izin verdiğince kötü.

Filmin Batman yine dünyayı kurtarıyor gibi bir konusu var tabi ki. Ama konudan ziyade akılda kalan olan komiklikler oluyor izlerken. İşte bunlardan bir kaçı:
Dekorlar, alet edevat, BatCave’deki isim yazılı objeler ve hemen herkesin kıyafetleri ve ekrana çıkan ses efektleri çok komikti. Bunun dışında akılda kalan sahneler var ki başta Batman’ın elinde bombayla nereye atsam da kimseye zarar vermesem edasıyla 5 dakka koşması var. Ardından yine Batman’in helikopterden sarkan merdivende iken bacağına plastikten köpekbalığı sıkıştırma (!) sahnesi var. Bu arada oralar güya Gotham City ama daha çok deniz muharebesi tadında geçiyor. Yani şehri pek göremiyoruz. E tabi bunda Penguen şeklindeki deniz altının büyük etkisi var.

Tüm bu anlattıklarımla Batman’le dalga geçiliyormuş hissi uyanıyorsa sizde yanılıyorsunuz. Bu filmi Batman filmleri içinde katedilen yol olarak görmemiz gerekiyor. Ve nasıl 40’lı filmlerde bolca pataklanıp duruyorsa, 60’lara gelindiğinde de komiklik yapabiliyor. Hiç bir şey beklemeden sadece gülmek üzere izlenebilecek bir film olmuş. Benim gibi Batman’le ilgili ne bulursam izliyim modunuz varsa tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.