V for Vendetta (2005)

A revolution without dancing is a revolution not worth having!

V for Vendetta’yı izlemeyen kalmadığını düşünüyorum. Ben de 10 sene kadar önce izlemiş olmama rağmen, çizgi romanlı filmleri incelemeye aldığım şu günler vasıtasıyla tekrar seyrettim. Çok keyf aldığımı belirtmeliyim. Yani hem çizgi romanı oku sonra da filmi izle bana çok zevk vermeye başladı. Şimdi burada, okurken ve izlerken aldığım küçük küçük notları birleştirmeye çalışacağım.

İlk kez 1982 yılında yayınlanan ve toplam 10 bölüm halinde çıkan çizgi romanı Alan Moore yazmış, David Lloyd resimlemiş. Yıkıcı bir savaş sonrasında geçen çizgi romanda ve filmde, totaliter rejim altına giren İngiltere halkının ve bu rejimi yıkmayı hedefleyen V’nin hikayesi anlatılıyor.

Peki kim bu V?
V, Guy Fawkes maskesi takan, yüzü ve vücudu tanınamayacak hale gelmiş bir anarşist. Neden Guy Fawkes maskesi taktığının cevabı ise; Guy Fawkes’ın 5 Kasım 1605’te İngiliz Parlementosunu havaya uçurma girişiminde yatıyor. Ancak kendisi yakalanmış ve idam edilecekken sandalyeden atlayarak boynunu kırarak ölmüş. O gün daha sonra İngilizler için bayram ilan edilmiş. Her yıl İngilizler 5 Kasım’da Guy Fawkes maketlerini yakarlarmış. Bundan etkilenen V de bu olayı kendine örnek alarak Parlemento binasını uçurmayı hedeflemiş.

2005’te çekilen filmi James McTeigue yönetmiş. Çizgi romandan çok etkilenen ve senaryoyu yazanlar ise Wachowski kardeşlermiş.

V for Vendetta “Hatırla, 5 Kasım’ı hatırla” sözleriyle başlıyor. (Aslında bu söz başkaldıranlar için değilmiş. Başkaldırının affedilmeyeceğini hatırlatmak için kral tarafından okunan bir şiirden alınmış).

Her türlü sıkıyönetimin ilan edildiği savaş sonrası İngilteresinde Adam Sutler iktidardır ve başa geldikten sonra şiddet kullanarak halkı sindirmiştir. Faşist oluşu, savaş sonrası başa geçişi, toplama kampları ve parti sembolü Hitler’le oldukça benzerlik gösteren Sutler’in ismi de Hitler’e benzemektedir. (kitapta Adam Susan’dı) Sıkıyönetimden kaynaklı sokağa çıkma yasağı olan günlerden birinde sokakta Evey’i (Natalie Portman) görürüz. Sokağa çıktığı için bir kaç sivil polis tarafından yakalanır ve taciz edilmeye başlanır. O sırada Guy Fawkes maskeli V gelir ve kızı kurtarır. Daha sonra müzik eşliğinde Evey’e Adalet Binasını patlatışını izletir. Böylece hükümete savaş açmış olan V’nin eylemlerinin devamı da gelecektir.

“Halk hükümetten korkmamalıdır, hükümet halktan korkmalıdır” gibi derin bir mesaj içeren filmimiz var. Bu çizgi romanda da böyleydi. Tabi ki iki eser arasında bazı farklar da yok değil. Örneğin Evey çizgi romanda silik ve ürkek bir tip iken, filmde zeki ve cesur olarak verilmiş. Sonda geldiği hal düşünülünce, çizgi roman karakter gelişimini çok daha iyi veriyor. Bir diğer fark ise film ve kitap arasındaki ana karakter olayı. Kitabın ana karakteri Evey iken filminki V olmuş. Sokağa çıkma yasağı olduğu gün sokağa çıkan Evey kitapta fahişelik yapmak üzere çıkarken, filmde öyle bir amacı yok. V’nin çizgi romanda daha çok adam öldürdüğü bir gerçek ve havaya uçurduğu binaların sıralaması daha farklı. Öyle veya böyle her ikisi de oldukça başarılı.

DC Comics’in yan firması olan Vertigo tarafından 1988 yılında toplu olarak kitaplaştırılan V for Vendetta 2006 yılında Türkçe’ye çevrilmiş. 2017 yılında ise, JBC yayıncılık tarafından Özel Edisyon’u basılmış. Benim de okuduğum o Özel Edisyon işte. Bir de ivory denen sarımtırak kağıda basılmış ki, okurken çok güzel kokuyor. Herkese tavsiye ederim.

Hikayenin hep siyasi kısmı akılda kalıyor ya, beni etkileyen farklı şeyler de oldu. Evey’in korkuları ile yüzleşmesi, V’nin konuşurken onca kitaptan alıntılaması, yine V’nin kendisi bir karakter iken bir filmden favori karakterinin olması (V’nin favorisi 1934 yapımı Monte Cristo Kontu’ydu) oldukça güzeldi. Mekanlar da çok güzeldi.

İlk izlediğimde çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Mutlaka bir çok insan da aynı şeyi hissetmiştir. Bu filmden sonra yaygınlaşan Guy Fawkes maskelerini sık sık görmekteyiz. Hatta ünlü hacker grubu Anonymous da bu maskeyi kullanmakta. Tüm anarşik olayların, tüm isyanların sembolü haline gelen Guy Fawkes maskeleri artık her yerde. Anarşik alt metne sahip olup tatlı tatlı gülümsüyor olmaları hoş bir etki yaratıyor.

Konuşayım da konuşayım hem film üstüne hem çizgi romanın.. Bu arada Çizgi romanın çizeri Alan Moore, filmi romandan farklı bulduğu için filmden ismini çıkarttırmış. Ben de farklı buldum ama iç içe geçirebildim. Yukarda bazı karakterler birbirinden farklı demiştim. Özellikle bariz olan Evey’di. Ama Natalie Portman’ın oyunculuğu on numaraydı. V’yi oynayan ve seslendiren Hugo Weaving de karakterle tam uyumlanmıştı. İlk izlediğimde de beğenmiştim, şimdi okuyup izlediğimde daha çok beğendim. İzlememiş olan kaldıysa şiddetle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.