Deadpool (2016)

A fourth wall break inside a fourth wall break? That’s like, sixteen walls.

Deadpool Amerika’da +18 yaş sınırıyla, ülkemizde ise +15 yaş sınırıyla gösterime girerek, büyük yaş gruplarını hedef almış. Oldukça fazla şiddet ve cinsellik içeren sahnelerin yanında küfür kullanımıyla da bir sınırı aşıyor. Marvel için Rob Liefeld ve Fabian Nicieza tarafından yaratılmış olan karakteri Tim Miller filme almış. Bu arada Tim Miller’ın ilk filmi olduğunu da belirtmeliyim.

Deadpool’un ismi ölüm havuzu demek. Bu da bir barda ölüm üzerine yapılan bir bahisten geliyor ve Wade Wilson kendine bu ismi uygun buluyor.

Deadpool’un belli başlı iki özelliği çok konuşması ve Dördüncü Duvar’ı yıkması.
Dördüncü duvar aslında tiyatro sahnesinden geliyor. Bir oyuncu için nasıl tiyatro sahnesinin arka ve yan duvarları varsa ve önlerinde seyirci yokmuş gibi rol yapıyorlarsa, işte o seyircinin olduğu öndeki duvarın ismi Dördüncü Duvar olarak bilinmektedir. Ve oyuncu direk oraya doğru konuşmaya başladığında o duvar yıkılır. Sinemada ise bir benzeri, karakter seyirci ile konuşmaya başladığında olur. Deadpool bunu çizgi romanında zaten yapıyordu ama yanlış saymadıysam filmde 13 kere o Dördüncü Duvar’ı yıktı.
Bir diğer Dördüncü Duvar yıkma yolu ise göndermelerden geçer. Buna örnek olarak Deadpool’un ait olduğu dünyanın dışına atıfta bulunması verilebilir. Ki bunu filmde çokça yapıyor.

Son olarak Dördüncü Duvar’ı yıkma yöntemine, karakterin yaratılmış bir karakter olduğu bilincine varması ve onu yaratanlarla iletişime geçmesi verilebilir. Yine yanlış saymadıysam 2 kere yapımcılara laf atıyordu.

Gelelim konuya; açılıştaki aksiyon dolu köprü katliamı (!) sahnesinden sonra flashbacklerle bir sene öncesine döneriz. Henüz Deadpool olmamış Wade Wilson paralı asker olarak çalışmaktadır. Günün birinde barda Vanessa isimli fahişeyle tanışır. Bu arada Vanessa çizgi romanda bir mutanttır. Hızlıca yatakta ilerleyen ilişkileri kısa sürede aşka dönüşür. Ama o da ne, Wade kanserdir ve az bir ömrü kalmıştır. Vanessa’dan ayrılarak gizli ve deneysel bir tedaviye başlayan Wade, bir takım işkencelere maruz kalarak gen tedavisi görür. Bu tedavi sonrasında sadece daha güçlü ve dayanıklı hale gelmez, kanseri de yener. Ama her şeyin bir bedeli vardır, yüzü ve vücudu biçimsiz bir hale gelmiştir. Oradan kaçmaya çalıştığı bir anda çıkan yangında yaralanarak geride bırakılır. Öldü sanılan Wade, Deadpool olacak ve ona bunu yapanlardan bir bir intikamını almaya çalışacaktır.

Konuyu anlattım da filmin havasını veremediğimi hissettim. Şiddetin ve aksiyonun yanında baştan sona kadar mizah içeren bir film. Tabi bunda küfürlerin de payı büyük. Deadpool alanında oldukça iddialı. Ve Ryan Reynolds sanki Deadpool’u oynamak için doğmuş gibiydi.
Peki Deadpool’u nereye koyacağız? Anti-kahramanlara ve Süper-kahramanlara aşinayız ya.. Filmin içinde kendisinin ben süperim ama kahraman değilim dediğini unutmayalım.
Deadpool’un konudan çok aksiyon ağırlıklı çizgi romanlarına alışık olan ben için, derli toplu bir konunun içinde görmek şaşırtıcıydı. Nasıl Deadpool olduğu ilk film olduğu için detaylı anlatılmış. Bu arada başka karakterler olmasına rağmen Deadpool öne çıkarılmıştı. Bir şikayetim yok, beğendim.

Not: İkinci film çekiliyor ve hatta bir dublör çekimlerde hayatını kaybetmiş. Bu da o filmin de aksiyon dolu olduğunu gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.