Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

 

Sometimes, the thing you’ve been looking for your whole life
is right there beside you all along.

Guardians of the Galaxy (2014) yazımda belirtmeyi unuttuğum bir şey var. Çizgi roman tarihine bakacak olursak; çizgi romanların yerlerde süründüğü bir zamanda ilk kez DC Comics toplu karakterler yaratıyor ve Justice Society ismiyle yayınlıyordu. Daha sonra Justice League olarak değiştirildi. Bunu gören Marvel de o zamanlar Avengers’ı yapmıştı. Şunu anlamış olcaklar ki, birden fazla kahramanın bir arada olduğu filmler daha çok seyirciyi kendine çekebiliyordu. (Ben bunları Robert Kirkman’s Secret History of Comics belgeselinde duydum).
Filme dönecek olursak, film Peter’ın babasının bize tanıtılmasıyla başlıyor. O karakteri Kurt Russell canlandırıyor fakat yıl 1980 olduğu için kamera efektleriyle ve makyajla gençleşmiş haliyle karşılaşıyoruz. Peter’ın annesine ormanlık bir yere ektiği uzaylı oluşumunu gösteriyor ve günümüze ( Marvel tarihi olan güne) dönüyoruz.
İlk filmde oluşmuş olan Galaksinin Koruyucularının dev bir solungaçlı yaratıkla savaştığını, Bebek Groot’un ise ortalık yerde Mr. Blue Sky isimli parçada dans ettiğini görüyoruz. Daha sonra sahne değişiyor ve ekibimizin amacını öğreniyoruz. Bu amaç, altın renkli insanlardan oluşan bir krallık için çok güçlü olan bataryaları korumaktır. Bunun karşılığında Gamora’nın kötücül kardeşi Nebula’yı alıp, Xandar’a götürüp, başına konulan ödülü almak üzere yola çıkacaklardır. Bu sırada rakun Rocket’ın bazı bataryaları aşırdığı ortaya çıkar. Bir yandan Peter’ı büyüten mavi Yondu, diğer yandan altın rengi insanlar, üstüne bir de Peter’ın babası ile uğraşmak zorunda kalacaklardır.
İlk filmde ayrıntılandırılmamış her şey bu filmde gün yüzüne çıkartılmış. Ve karakterler de detaylandırılmış. İlk filmden tanıdığımız Yondu’nun çözülmesi, Peter’ın babasının ortaya çıkarak bir çok şeyi açıklaması örnek olarak verilebilir. Tabi bu arada filme yeni karakterler de eklenmiş. Peter’ın babasının gezegnindeki Mantis isimli yaratık kadın, altın renkli insanlar ve Sylvester Stallone’un canlandırdığı Stakar Ogord hemen aklıma gelenler arasında.
Vol 2’de de ilk filmde olduğu gibi aksiyon komedi ve bilim kurgu bir arada. Ve müzikleri de çok güzel. Awesome Mix Vol 2’deki parçalar özenle seçilmiş ve sahnelere uyuyor.
Ben filmi ilk filmden daha çok beğendim. Bunda Bebek Groot yüzünden çok gülmemin etkisi olduğunu düşünüyorum. İzleyen herkes de Bebek Groot’dan etkilenecek diye düşünüyorum. Hatta bir aşama daha ileri götürüp figürünü almayı (benim gibi) bile düşünebilirsiniz.
Vol 2 iyi bir devam filmi olmuş. Sadece şu aile meselelerine biraz fazla takılmış. Drax’ın ailesi çıkacak derken Peter’ın Gamora’nınkilerin çıkışı bana bunu söylettirdi.
Bir de bitiş yazıları kısmında 5 ayrı parça gösterildiğini belirtmek istiyorum. Bunların her ne kadar sadece bir kısmı devam filmi ile ilgili olsa da, bekleyip görmeye değer. Aman ha, film bitti diye kapatmayın.
Sonuç olarak, Guardians of the Galaxy’nin ilk filmle seyirciye verdiği sözü tuttuğunu düşünüyorum. Ve dolu dolu bir film olmuş.
İyi Seyirler..
Not: İlk filmi izlemediyseniz, Vol 2’yi izlemeden önce onu izlemenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.