Guardians of the Galaxy (2014)

“We are Groot.”

Guardians of the Galaxy ya da Galaksi’nin Koruyucuları bir Marvel yayını. Ama diğer süper kahraman çizgi romanları kadar popüler değil. Bu seri 1969 yılında Earth 691 ismiyle alternatif bir evrende geçiyo. O zaman ekipte Vance, Astro, Charlie-27, Yondu ve Martinex varmış. 2008 yılında güncellendikten sonra filmden bildiğimiz karakterllerle yoluna devam etmiş. Ama asıl çıkışını 2013 yılında çıkan son serisi ile yapmış. İşte filme de bu seri malzeme olmuş.
Çizgi romanları okumuş olmak, her ne kadar bazı benzerlikler olsa da, filmin ne kadar farklı bir senaryo ile çekildiğini göstermekten başka bir işe yaramıyor. O yüzden hiç girmiycem.
1988 yılında, Spartax isimli gezegenden olan J’son dünyaya geliyor ve Peter’ın annesini hamile bırakıyor. Daha sora Peter’ın başka bir gezegene kaçırılışı, Star Lord oluşu ve ekibin nasıl bir araya geldiğini görüyoruz.
Kanun kaçağı olan bu grup Peter Quill ya da Star Lord (Chris Pratt) isimli korsan; kötücül Thanos tarafından savaşçı olarak yetiştirilmiş yeşil derili Gamora (Zoe Saldana); karısının ve çocuğunun intikamını almak isteyen, bütün vucudu dövmeli Drax (Dave Bautista); ağaç şeklinde bir yaratık olan Groot (Vin Diesel seslendirmiş); ve Rocket (Bradley Cooper seslendirmiş) isimli, genetiği değiştirilmiş rakun’dan oluşmaktadır. Bu grup yakalanır ve galaksiye karşı işlemiş oldukları suçlardan dolayı hapse atılır. Ellerinde olan küreyi canları pahasına korumaya çalışarak, Xander gezegenini yok etmek isteyen kötü adam Ranon’dan kaçırmaya, ve galaksiyi kurtarmaya çalışırlar.

Spoiler!!! Göster

Şüphesiz ki, Guardians of the Galaxy eğlenceli bir aksiyon-bilim kurgu filmi. Bu filmdeki karakterlerin çok bilinmemesi, Marvel’in bu kahramanlarının basıldığı yıllarda çok tutmaması ile ilgili. Ve yukarda belirttiğim gibi, bu evrene yeniden karakter yaratmak zorunda kalmışlar. Yeni oluşturdukları takımla, seyirciye görülmememiş bir evren sunan Marvel; sadece farklı uzaylı ırklarını ve onların çeşitli yeteneklerini bir araya getirmekle kalmamış, ayrıca uzay gemileri ve onların savaşlarını da konuya dahil etmiş.
Filmin görsel efektleri oldukça başarılı ve aksiyon sahneleri de güzel. Marvel’in en iyi filmi olmayabilir ama yine de izlemeye değer.
Not: Çizgi romana yeni başlayanlar için (benim gibi), Guardians of the Galaxy’nin çok bir geçmişi olmadığından bütün sayıları kısa sürede edinilip okunabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.