Wonder Woman (2017)

Diana: They came to the conclusion that men are essential for procreation, but when it comes to pleasure… unnecessary.

Çizgi romanın tarihi çok eskilere dayansa da, popüler çizgi romanın başlangıcı sayılan Super-Man 1932 tarihlidir. O yıllarda ayrıca basılmış çizgi roman dergilerinden ziyade gazetelerdeki çizgi bantlar vardı. İlk kez National Allied Publications adıyla 1934’de kurulan DC Comics, 1938 yılında Super-Man’i Action Comics adlı dergiyle okuyucuyla buluşturdu ve böylece çizgi romanın altın çağı başlamış oldu. Bu iş tutunca sırasıyla Batman, The Flash, Green Lantern ve son olarak da 1941’de ilk popüler super kadın kahraman olan Wonder Woman çıktı.

Wonder Woman yazar William Moulton Marston tarafından yaratılmış bir çizgi roman kahramanıdır. İlk macerası National / DC Comics’in 1941’de yayımlanan All Star dergisinin 8. sayısında H.G. Peter’ın çizimleriyle yer almış. Bir sonraki ay Sensation Comics dergisinde de gözükmüş.

Karakterin yaratıcısı Marston aslında bir psikolog ve Wonder Woman’ı kadın erkek ilişkileri konularındaki teorilerini ifade etmek için hazırlamış. 2017 tarihli Professor Marston and the Wonder Woman filminde ve Robert Kirkman’s Secret History of Comics’in ikinci bölümü olan The Truth About Wonder Woman belgeselinde  Marston’un sansasyonel hayatı ve Wonder Woman’ın yaratılış süreci derinlemesine ele alınıyor. Bu film ve belgeselde üzerinde durulan, hayatındaki iki kadının onu çok etkilediği ve böylece her iki kadından tek bir mükemmel kadın oluşturduğu oluyor. Professor Marston aynı zamanda bir nevi yalan makinası olan bir cihaz geliştirmeye çalışmış ve bunu da Wonder Woman’ın doğruluk kementine (lasso of truth) dönüştürmüştür. Marston ve kadınları ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz, filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Gelelim Wonder Woman’ın ekranla imtahanına..

1975 ve 1979 yılları arasında Lynda Carter’ın oynadığı bir televizyon dizisi haline dönüştürülen Wonder Woman sonraki yıllarda rafa kaldırılacak ve 2017 yılında tekrar gün yüzüne çıkıp bu kez beyaz perdede boy gösterecekti. Geçtiğimiz yıl İsrail’li güzel Gal Gadot’un canlandırdığı Wonder Woman’ın yönetmeni de bir kadındı bu arada. Patty Jenkins’in yönettiği film tarihte bir kadın yönetmenin yönettiği ikinci çizgiroman uyarlaması. Birincisi 2008 tarihli Punisher:War Zone’du. Petty Jenkins aynı zamanda Monster’ın da yönetmeni.

Wonder Woman’ın konusuna gelecek olursak, hakkında yazılmış sayısız çizgi romandan edinilen bazı bilgiler ışığında bir takım çıkarımlar yapmak mümkün. Bunlar nasıl doğduğu, güçleri, kullandığı aletler, erkek arkadaşı (?), nereli olduğu ve düşmanları olarak özetlenebilir. Yine 2017 tarihli DC Comics’in YKY tarafından basılan Wonder Woman Yeni Dünya Cilt 1’inde çok güzel derlenmiş. Wonder Woman ve dünyası hakkında film dışında bilgi edinmek isterseniz okumanızı tavsiye ederim.

Çizgi roman tarihinin feminizim ikonu olan bu kadın filmde ne anlatıyor peki?

Günümüz Paris’inde Diana gizemli bir paket alır. İçinden 1918 yılından kalma savaş sırasında çekilmiş kendinin de olduğu bir fotoğraf çıkar. Ve Diana hikayenin en başına gider.

Cennet adası da denen Themyscira adasında Amazonlar kardeşçe yaşamakta ve günlerini bir gün Savaş Tanrısı Ares’e karşı kullanmak üzere savaş sanatlarında uzmanlaşarak geçirmektedirler. Diana’nın daha küçük bir kız çocuğu olduğunu görürüz ama o da büyüklerini taklit ederek savaşmaya çalışmaktadır. Sonra Diana’nın büyüyüp adadaki en iyi savaşçı haline geldiğini görürüz. Ve tam o sırada kazayla adaya düşen uçakta yaralı bir asker olan Steve Trevor’u bulur. Ona yardım etmek ve dünyadaki kötülüğün yaratıcısı Ares ile yüzleşmek üzere Steve Trevor ile yola çıkarlar (çizgi roman ve TV dizisinde görünmez uçak ile birlikte Amerika’ya gidiyorlar). Burada 1. Dünya Savaşına müdahele edecek ve insanlığı değiştirmeye çalışacaktır.

Böyle ayrıntılı anlattım ama bu bir çizgi roman ve her çizgi romanda başka bir hikayesi var. O yüzden konuyu bilmenin büyük bir kayıp olmayacağını düşünüyorum. Bu bir feminist kahraman olmasına ragmen, bir çok erkeğin de keyifle takip ettiğini ve filmden de zevk aldıklarını biliyorum. Sonuçta cinsiyet ayrımcılığına karşı, felsefi bir film. Herkesin içinde iyinin ve kötünün barındığını ama bir gün herkesin iyiyi bulacağını hayal eden bir Wonder Woman’ımız var. Ve o bunun için savaşıyor. Görsel efektler de cabası.

İyi Seyirler..

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.