A Fantastic Woman (2017)

What doesn’t kill you, makes you stronger.

Marina Vidal (Daniela Vega) bir restaurantta çalışan, boş zamanlarında şarkı söyleyen ve erkek arkadaşı olan bir kadındır. O da bütün kadınların yaptığı şeyleri yapar taa ki “kim” olduğu anlaşılıncaya kadar.
Marina’nın 57 yaşındaki erkek arkadaşı Orlando ile eğlenme görüntüleri ile film başlar. Bu Marina’nın doğum günü kutlamasıdır ve Orlando Marina’yı Igazu şelalesine götürecektir. Geçirdikleri güzel gecenin ardından ikili yatak odasına çekilir ve ne olduysa orada olur. Orlando kendini halsiz ve kötü hissetmektedir. Onu hastaneye götürmek isteyen Marina’nın gözünü üstünden ayırdığı bir anda Orlando apartman merdivenlerinden yuvarlanır ve hastanede ölür. Marina Orlando’nun yasını tutacakken, polisle ve ailesiyle uğraşmak zorunda kalacaktır.

Arjantin doğumlu yönetmen Sebastian Lelio’yu Gloria ile hatırlayacağız. Bu filminde transeksüel bir role transeksüel bir oyuncuyu yerleştirerek yenilikçi bir iş yapmış. Çünkü çoğu benzer rollerde kılık değiştirmiş heteroseksüelleri görmeye alışkınız. Ve Daniela Vega’nın oldukça yetenekli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben uzun süre onun transeksüel olduğunu anlamadım. Tabi verilmek istenen de bu.

A Fantastic Woman çok önemli bir film. Sadece transeksüel bir karakter ve oyuncu seçimi için değil, bu karakteri bugune kadar yapılmış filmlerdeki gibi kurban ya da kötü göstermediği için. Bu filmde Marina’nın en çok yapmaya çalıştığı şey, kabul görmek. İşte bu noktada toplumdaki “diğerlerinin” sesi oluyor. Ve bir de Berlin Film Festivalindeki En İyi Senaryo dalında Gümüş Ayı ödülünün ardından Oscar’a aday oluyor.
Yolu açık olsun.

One thought on “A Fantastic Woman (2017)

  1. […] 03 Mart 2018 Film Yorum yok Uykulu Kuytu ← A Fantastic Woman (2017) […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.