The Square (2017)

If you place an object in a museum does that make this object a piece of art?

Stockholm’da X-Royal isimli modern sanatlar müzesinin baş küratörü karizmatik Christian, işini oldukça seven biridir. Son enstalasyon çalışması olan “Kare” onu oldukça heyecanlandırmaktadır. “Kare”nin halka tanıtımı için değişik yollar dener; bu da bir sürü problemi beraberinde getirir. Özel hayatına gelecek olursak, yalnız ve iki kız çocuk babası olan Christian’ın normal giden hayatı bir gün bir hırsızın onun cüzdanını, cep telefonunu ve kol düğmelerini çalmasıyla değişecektir.

Filmin çoğu sanatı, sanat dünyasındaki yapmacıklıkları ve kalburüstü insanları eleştirmekle geçiyor. Aynı zamanda evsiz barksız ve dilencilik sorununa da değinirken, fakirlerle yapmacık olarak ilgilenen zenginler konusunu da işliyor. Filmde hayatta kalmak için yiyecek bulmakta zorlanan insanlarla soyut sanata servet ödeyen zenginler bir arada veriliyor. Akla Kazimir Malevicih, Barnett Newman ve Mark Rothko’nun 50 milyon doların üzerinde satılan, filmin de adı gibi geometrik şekilli soyut tablolarını getiriyor. Dilencilerin yanında göçmenler de görüyoruz filmde ve Christian üzerinden, onun davranışlarından toplumun çoğunun nasıl davranacağını çıkarabiliyoruz.

“Kare”nin içinde duran insan yardım isteyebilir, bu “Kare”nin sloganı. Ve Christian toplumdaki güven eksikliğini Kare vesilesi ile düşünüyor. Zamanla durum öyle bir hal alıyor ki, Christian’ın olmam, yapmam dediği şeylere dönüştüğünü görüyoruz.

The Square’i Ruben Östlund yazmış ve yönetmiş ve bu filmle Altın Palmiye ödülü almış. 1992’den beri ilk kez bir İsveç prodüksiyonu ve 1951’den beri ilk kez bir İsveçli yönetmen bu ödülü kazanmış oluyor böylece.

The Square biraz uzun bir film, 2 saat 22 dakikka. Ama insanın doğasını ve davranışlarını içimize sindirmek için gerekli bir uzunluk. Filmin temposunun biraz ağır olduğunu söylemeliyim.

En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday.

One thought on “The Square (2017)

  1. […] The Square (2017) […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.