Coco (2017)

♫ When I opened my mouth,
what came out was a song.♫

Pixar’ın hemen hemen bütün filmlerini izledim ve çoğunu da beğenirim. En sevdiklerim de bu zamana kadar Inside Out, WALL-E, Brave, Ratatouille ve Finding Nemo olmuştur. Coco’yu da çok beğendiğimi başta söyleyeyim. Ama konudaki bazı fikirler beni rahatsız etmedi değil. Bu arada filmin yönetmen koltuğunda daha önce de Toy Story 3’ü yöneten Lee Unkrich var.

Konuya gelecek olursam; Miguel müzisyen olmak isteyen küçük bir çocuktur. Ailesi ise buna ısrarla karşı çıkmaktadır. Geleneksel olarak her yıl düzenlenen Ölüler Günü için herkeste bir telaş vardır. Bir Meksika inancı olan bu günde, ölüleri onları ziyaret etmektedir ve yaşayanlara düşen ise onları hatırlamaktır.
Miguel müzik konusunda ailesi ile yaşadığı tartışma sonucu gitarını kaybeder. Ve kendisine yeni bir gitar bulmak üzere efsane şarkıcı Ernesto de la Cruz’un kabrine gider. Tam duvarda asılı gitarı aldığı sırada bir şey olur ve kendini Ölüler Diyarı’nda bulur.

Klasik hikaye anlatım tekniklerinden birisi var karşımızda. Kahramanımız hedefine ulaşmak istiyor ve bu hedeflere ulaşmasını engelleyecek karşıtlıklar var. Zaten böyle olmasa yani her şey istediği gibi olsa bu bir film olmazdı. Bu yönüne lafım yok. Benim laf edeceğim kısım şu büyüklerin rızasını almak, duasını almak, onların istediğini yapmak kısmı. Özgür iradeye ters düşen bir durum. Ya da belki biz (ben ve benim çevrem) çok başına buyruk yetiştiğimiz için bunu anlayamadım. Sonuçta bu bir Meksika hikayesi ve belki onlarda daha çok büyüklerin dediği oluyordur.
Meksika hikayesi demişken, Pixar’ın beyaz olmayan karakterleri baş rolde oynattığı ilk film yanılmıyorsam. Bu açıdan da ilginç. Bir de müzik kullanımı da çok fazlaydı belirtmeden geçemeyeceğim. Coco görsel bir şölen olarak benim listeme girer ama en sevdiğim Inside Out’u geçemez.

Film, En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Orjinal Şarkı dallarında Oscar’a aday.

Not: Filmin ismi Coco, büyükannenin isminden geliyor.
Not 2: Filmdeki Ölüler Diyarı, tepelerdeki renkli evleri aynı filmdeki gibi dizili olan Meksika’dakiGuanojuato’dan esinlenmiş. Aslında bana Rio’daki Favelaları hatırlatmadı değil.
Not 3: Brezilya’da filmin ismini Viva’ya çevirmişler, çünkü Portekizce’deki kaka anlamına gelen kelimeyle kolay karıştırılabileceği için.
Not 4: Köpeğin ismi Dante İtalyan şair Dante Alighieri’ye bir gönderme. Dante’nin İlahi Komedya’sındaki yolculuğu Ölüler Diyarınaydı diyebiliriz.

One thought on “Coco (2017)

  1. […] Coco (2017) […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.