Darkest Hour (2017)

“Will you stop interrupting me while I am interrupting you”

Winston Churchill kaos döneminde, 1940 Mayısında başbakan olmuştur ve kısa bir süre içinde kendini ispat etmesi gerekmektedir. İkinci Dünya Harbi zamanlarıdır ve ülkesi de müttefikleriyle birlikte bu savaşın içindedir. 10 Mayıs’ta Kral VI. George’un acil kararıyla başbakanlık görevine getirilen Churchill, 13 Mayıs’ta karşısına çıktığı Parlemanto’dan gerekli desteği göremez. Bir yandan ülkesinin işgale edilme tehtidi ile uğraşırken diğer yandan kendini kabul ettirme savaşı verir. Müttefikleriyle birlikte Hitler’in karşısında ezilmekte olmalarına rağmen Hitler’le barış imzalamak konusunda çekinceleri vardır. Ve beklenmedik bir şey yapar; Kral VI. Georgu’un teşvikiyle halkın nabzını tutar. Sonra gelsin meşhur Dunkirk olayı. (Bu olayı bir başka açıdan bu senenin bir diğer filmi Dunkirk’ten hatırlayacağız. O içerden bakıyordu, bu dışardan diyelim.)

Savaştan uzakta, kapalı kapılar arkasında geçen filmi Joe Wright yönetmiş. Kendisini Pride & Prejudice, Atonenment, Hanna ve Anna Karanina ile hatırlayacağız. Kapalı kapılar ardında dedim de bir kaç sahneyle savaş veriliyor. Ama filmin geneline vurulunca bu sahneler çok azınlıkta kalıyor.

Gary Oldman..
Bu rolüyle Oscar’ı garantilediği kesin. En azından benim gözümde. Yapılan makyajla kendinden eser kalmamış. Sadece oyunculuğu konuşuyor. Sadece bu sebep (!) filmi izlenilebilir kılıyor.

Winston Churchill İngiltere’nin en önemli başbakanlarından biri. Bu büyüklüğü de en kritik anlarda verdiği doğru kararlardan kaynaklanıyor. Kendisi aynı zamanda nevi şahsına münasır birisi. Ağzından hiç düşürmediği prosuyla, içkiye olan düşkünlüğüyle ve konuşmalarına kattığı alıntılarıyla dikkat çekiyor. Bunlar filmde var. Ve hatta bir yerlerde küçükken kekeme olduğunu okumuştum, o bile filmde heyecanlandığı anlarda tekrar ortaya çıkıyor. Ve bir şey daha, Winston Churchill’in baş harfleri olan WC filmde bir sahnede tuvalet yazısına zoom yapılarak veriliyor. Hatta o tuvalete giren kişi de Churchill ve sonraki zoom da Occupied’a yapılıyor. Burada Occupied’ın birden fazla anlamına vurgu var gibi.

Not: Çok değil, 1 sene içinde başka bir Churchill filmi daha yapılmıştı.

Not 2: Film 6 dalda Oscar’a aday.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.