Phantom Thread (2017)

You see…
to be in love with him makes life no great mystery.

 

Paul Thomas Aderson tarafından yazılıp yönetilen filmde Daniel Day-Lewis 1950lerin Londra’sında ünlü bir modacıyı, Raynold Woodcock’u canlandrıyor.

Woodcock işinde çok iyi hatta belki en iyidir. Yüksek sosyeteden isimlerin rağbet ettiği modaevinde ablası Cyril (Lesley Manville) ve ekibiyle kişiye özel tasarımlar yapmaktadır. Bu arada aşk hayatı da ilham aldığı kadınlarla kısa süreli birliktelikler olarak devam etmektedir. Taa ki bir gün Alma (Vicky Krieps) ile tanışıncaya kadar.

Alma oldukça doğal, mizacı güzel, farklı, genç ve güzel bir kadındır. Garson olan Alma ve Raynold birbirlerinden etkilenip kısa süre içinde birlikte yaşamaya başlayacaklardır. Alma Raynold için gelip geçici olanlarda bir sonrakidir. Alma ise kalıcı bir ilişki hedeflemekte ve onu kaybetmek istememektedir. Her ikisinin de birbirlerini rahatsız eden huyları, davranışları vardır. Alma kendi yöntemleriyle (?) bu ilişkiyi kalıcı kılabilecek midir?

Phantom Thread kendi dünyası olan ve sizi o dünyanın içine çeken bir film. Sanki hiç acelesi yokmuşcasına çekilmiş gibi. Bu atmosferin oluşmasına filmin müzikleri de yardımcı oluyor. Müzikleri Jonny Greenwood yapmış. Ben müzik kullanımını beğendim. Tabi filmdeki nadir hareketli sahneler bu durağanlık yüzünden daha çok dikkat çekiyor. Bir de şu, thread iplik demek ama sanki burada Raynold’un elbiselerin içine gizlice tutuşturduğu notları görünce, hayalet iplikten ziyade başka bir kullanımı daha varmış gibi geldi.

Filmin yönetmeni Paul Thomas Anderson ve Daniel Day Lewis’in ikinci birlikteliği. Daha önce There Will Be Blood (2007) filminde de birlikte çalışmışlardı. Yönetmenin önceki filmlerini de çok beğenirim. Özellikle de Punch-Drunk Love (2002)‘daki renk kullanımını.

Phantom Thread 6 dalda Oscar’a aday. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Müzik ve En İyi Kostüm Tasarımı.

Yolu açık olsun..

One thought on “Phantom Thread (2017)

  1. […] Phantom Thread (2017) […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.