Kong: Skull Island (2017)

♫ We’ll meet again

Don’t know where

Don’t know when

But I know we’ll meet again.. ♫

 

1933’den beri kaç King Kong filmi izledik ki.. Hayır bir de tek başına olsa, yanında bir takım başka yaratıklarla da versiyonları var. Saymadım ama 40’ın üstünde King Kong filmi olduğunu varsayıyorum. Bu filmlerin içinde benim en sevdiğim (33’ten sonra) Peter Jackson’un King Kong’udur. (2005)
Gelelim 2017 Kong’una.
Filmimiz İkinci Dünya Savaşı zamanında başlıyor. İki düşman pilot Kong’un adasına düşüyor ve kavga ederlerken King Kong beliriveriyor. Yıl 1971 oluyor, Amerika Vietnam Savaşından yeni çıkmış. Bir grup kaşif Pasifik üzerindeki bu adaya gitmek istiyor ve ordudan da destek bekliyor. Ordu gerekli askerleri görevlendiriyor ve serüven başlıyor.
Skull Island (ilk filmden beri bu isim kullanılıyor) Pasifiğin ortasında fırtına bulutları ile çevrelenmiş bir ada. Bu yüzden orada bir ada olup olmadığı belirlenemiyor. Ekip o bulutları zar zor aşıp adaya vardığında ise burada anormal gelişmiş yaratıklarla karşılaşıyor. Ve insan doğası, gördüğü her şeyi yok etmeye başlıyor. Ve İkinci Dünya Savaşından kalma asker de hayatta kalmış onlara ekleniyor.
“Bizim burada ne işimiz var?”
diye soruyor bir asker. Bu tıpkı bizim Vietnam’da ne işimiz var demek gibi. Zaten filmin bir çok sahnesinin savaş gibi duruyor olması da o tarafa gönderme yapıldığının göstergesi. Vietnamvari bir sonla bitmesi de cabası. Afişe dikkatli bakarsanız, Kong güneşin önünde yani doğuda. Ve askerler o tarafa doğru gidiyor.
King Kong’u yakalayalım, Amerika’ya götürelim şov dünyasına atalım görüşleri bu filmde yok. Dedim ya, daha çok sadece bir tehtid içeriyor Kong.
2005 yapımı King Kong’daki gibi insancıl yönler eklenmemiş Kong’a. O yüzden o tarafa doğru bir yakınlaşma çok hissedilmiyor. Sadece bazı anlarda insanlara yardımcı oluşu kalbe dokunuyor.
Efektleri yüzünden ben gözümü kırpmadan izledim. Bir de severim King Kong’lu filmleri.
Film En İyi Görsel Efekt dalında Oscar’a aday.

One thought on “Kong: Skull Island (2017)

  1. […] Kong: Skull Island (2017) […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.