Call Me by Your Name (2017)

And before you know it, your heart’s worn out.

 

Call Me By Your Name bir yaz aşkı hikayesi. Hani bu ilk aşkınız olabilir ya da ilk yaz aşkınız olabilir ve hiç unutamayacaksınızdır ya, öyle bir film işte.
1983 yılında, Elio 17 yaşında bir ergendir ve günlerini kitaplarla, müzikle ve kız arkadaşı Marzia ile geçirmektedir. Arkeolog olan babasının 25 yaşındaki Amerikalı öğrencisinin yazlık evlerine gelmesiyle birlikte hayatı alt üst olacak ve vücudunda kıpırdanmalar başlayacaktır. Elio başta Oliver’ı eleştirir gözükse de gizli gizli takip etmeleri, gözlemlemeleri sonucu ikili yakınlaşacak ve işte o beklenen olacaktır. Tabi bu arada belki haberli belki habersiz ne aileleri ne de çevre önlerine engel koymayacaktır.
Call Me By Your Name’i işte konusunda eşcinselliği işleyen diğer filmlerden ayıran da bu. Filmin içinde asla bir tehdit oluşturmuyorlar aksine onlar sadece aşklarını “sınırsızca” yaşıyor. Tabi bir kısım (?) izleyiciyi rahatsız edebilir görüntüler de yok değil. Bir de şu, Elio’yu canlandıran Timothée Chalamet gerçekten bir ergen görüntüsüne sahip. Ama normalde 23 yaşındaymış. Oliver ise 32 yaşında. Filmde her şey o kadar doğalındaydı ki, biter bitmez ilk iş yaşlarına baktım. Yanlış anlaşılmasın, sadece eşcinsel filmi olduğu için değil, herhangi bir filmde çocuk cinselliği varsa hemen yaşına bakarım.
Filmden aklımda kalanlarla devam ediyim. Bulundukları yerde evlerinin çevresi meyve ağaçlarıyla bezenmiş. Ve haliyle sinekler de uçuşuyor. Metaforik olarak şeftali ağacı Elio ile benzerlik gösteriyor ve bir kaç sahnede de Elio’nun üstüne tıpkı bir meyveymiş gibi sinek konuyor. Şeftali ile ilgili başka durumlar da var, izleyenler anlayacaktır.
Ben Brokeback Mountain’ı izlediğimde çok etkilenmiştim ve hatta bakamadığımı hatırlıyorum bir kaç sahnesine. Ama sonra Stranger by the Lake, Love is Strange, Blue is the Warmest Color ve Moonlight’la eşcinsel filmlerine olan bakışım değişti. Bugün bu film için hissettiğim her şey normaldi. Zaten filmin güzelliği de oydu herşey bir çiftin arasında doğalında olabileceklerle sınırlandırılmıştı. Ben filmi çok beğendim.
Şayet siz de önyargısız iseniz, izlemenizi tavsiye ederim.
Film Oscar’a 4 dalda aday: En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Orjinal Şarkı, En İyi Uyarlama Senaryo. Yolu açık olsun.

5 thoughts on “Call Me by Your Name (2017)

 1. biril

  YAŞASIN LGBTİ

 2. Uykulu Kuytu

  ;)

 3. Mavis

  Yukardaki alinti ne demek?

 4. Uykulu Kuytu

  Bir de bakmışsın ki, sen farkına varmadan kalbin yıpranmış.

 5. […] Call Me by Your Name (2017) […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.