The Post (2017)

A woman preaching is like a dog walking on its hind legs,

it’s not done well and you’re surprised to see it’s done at all.

-Samuel Johnson.

 

Vietnem savaşında ordu analiz uzmanlığı yapan Daniel Ellsberg gördüklerini unutamaz ve Savunma Bakanlığının binlerce sayfalık gizli dökümanını The New York Times’a sızdırır. Bu belgelere göre Başkan halkına savaşla ilgili yalan söylemektedir.
Ama filmin ismi the Times değildir the Post’tur. Nasıl oluyor peki?
Yerel bir gazete olan the Washington Post editörü Ben Bradlee ( Tom Hanks) de sonucu ne olursa olsun bu belgelere ulaşmak ismektedir ve gazetenin sahibi Kathrine Graham’ı ( Meryl Streep) ikna etmeye çalışmaktadır. Kathrine her şeyden çok gazetenin geleceğini düşünmektedir.

Yayınla, yayınla, yayınla..

Evet bütün film böyle tezahurat tuttum. Çünkü ne yalan söyliyim film biraz ağırdı ve diyaloglar da oldukça sıkıcıydı. Ha bir de şu var tabi, Meryl Streep’in bir kadın olarak güçlü gözüktüğü sahnelerde duygularım kabardı ve gururlandım. Ama o kadar.

Sıradan bir Amerikalıya bu olaylar uzak olmayacaktır ve hatta yaşı elveriyorsa hatırlayacaktır bile. Ama bize oldukça uzak. Yine de gerçeklerin ışığa çıkması durumunda insana heyecan verdiği bir gerçek.

Bir yandan da şu var; açıkla açıkla gizli hiç bir şey bırakmadılar Amerika’da. İyi bir şey tabi ki, bir korku oluşuyordur insanlarda ve daha az hata yapmaya dikkat ediyorlardır. Düşündüm de böyle özgürlükler benim ülkeme çok uzak. Yani, “Basın, hükümete değil millete hizmet etmekle yükümlüdür. “ diyemezsin, anında fişini çekerler.

The Post bir Steven Spielberg filmi ve En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’a aday.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.