Loving Vincent (2017)

I don’t know anything with certainty, but seeing the stars makes me dream.

 

Çoğumuzun bildiği gibi Van Gogh son yıllarında akıl hastalığından çok çekti ve (belki de) kendini öldürmek istedi ve karnına ateş etti (?) Bu olaydan bir kaç gün sonra da 29 Temmuz 1890’da 37 yaşında Fransa’da öldü. Eserleri o hayattayken çok ilgi görmese de, (yaşamı boyunca sadece 1 tablo satabildi), ölümünden sonra Modern Sanatın öncülerinden kabul edildi.

Film Van Gogh’un trajik ölümü ve sonrasında yaşananlar üzerinden ilerliyor. Armand Roulin isimli genç adam Van Gogh’un kardeşine bir mektup ulaştırmak üzere yola çıkar fakat kardeşinin de öldüğünü öğrenir. Böylece Van Gogh’un kaldığı kasaba olan Arles’e gider ve insanlardan bilgi toplamaya başlar. Bu arada kendi dahil konuştuğu herkes Van Gogh tablolarından çıkmıştır bu da filmi büyülü kılandır.

IMDB’ye göre, filmin 65000 frame’i yağlı boya tablodan oluşuyor ve 125 ressam bu büyük proje için bir araya gelmiş. Tamamı yağlı boyadan oluşan ilk film ve yapımı 7 yıl sürmüş.

Bende bıraktığı ne oldu peki? Van Gogh’un bildiğim her tablosu hareketlendiğine heyecanlandım. Ama bir de konu vardı ki, biyografi mi kurgu mu tam anlayamadım. Çünkü Van Gogh’u hep intahar etti diye biliriz. Bir cinayet olabilir mi açık kapısı bırakıyordu ama bundan daha fazlasıydı. Belki de konunun böyle Agatha Christie romanları gibi ilerliyor olması beni biraz uzaklaştırdı. Bir süre sonra o fırça darbelerini göremez hale geldim. Ve filme kızdım. Van Gogh’un tablolarının yanında sönük kalmışsın film, diye. Van Gogh bundan fazlasıydı.

Film En İyi Animasyon Film kategorisinde Oscar’a aday.

Not: Ressam arkadaşım, Van Gogh sevdalım, Şibelim mutlu yıllar <3

3 thoughts on “Loving Vincent (2017)

  1. Şibel

    Bu farklı ve unutulmaz hediye için çok teşekkür ederim. Filmden çok etkilenmiştim, bu filmden daha etkileyici oldu tabi şimdi. İnsanlara keyifler yaşatmayı bilen tatlı insan, seni seviyorum.

  2. Şibel

    Ve şunu da söylemeden geçemeyeceğim sinema sevdalısı arkadaşım, film tabiki de Van Gogh un gölgesinde kalacak. İllaki

  3. Uykulu Kuytu

    Ben de seni seviyorum <3

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.