The Shape of Water (2017)

Unable to perceive the shape of You…

I find You all around me.

 

Guillermo del Toro’nun zengin fantastik dünyası zaman zaman korkunç olsa da her zaman büyüleyici bir evren sunuyor. Bu Shape of Water için de geçerli. Bir Peri Masalı olduğu doğru ama bu bir yetişkinler için Peri Masalı.
Hikaye, Sally Hawkins tarafından canlandırılan Elisa Esposito isimli dilsiz kadının çevresinde dönüyor. Elisa bir sinemanın üstünde yaşamakta ve gizli bir devlet tesisinde temizlikçi olarak çalışmaktadır. Çalıştığı yere yeni bir gizli proje geldiğinde buna şahit olacak ve proje olan amfibi ile bağlantıya geçecektir. Soğuk Savaş dönemi olduğu için Amerika Sovyetlere karşı silah olarak kullanmayı düşündüğü bu amfibiye çok önem vermektedir. Bu arada Elisa’yla amfibinin ilişkisi ilerleyecektir.
Böyle anlatınca ne kadar çok Güzel ve Çirkin’e benziyor öyle değil mi? Evet belki benziyor ama o başlık altına girebilecek tüm hikayelere yeni bir soluk getiriyor.

Aslında bu amfibiye yabancı değiliz. İlk olarak (çok sevdiğim) 1954 yapımı Creature from the Black Lagoon’da belki de bu filme esin kaynağı olan bir benzeri vardı. Daha sonra del Toro’nun Hellboy 1-2’sinde bir benzeri Abe Sapien olarak vardı. Aklıma bir film daha geliyor ama filmi bulamadım, teyit edemedim.

Filmin adına gelince, suyun şekli ve rengi yoktur. Her ikisi de bulunduğu ortama bağlıdır. Spoiler vermeden söyeyecek olursam, filmin adının, filmde farklı bir ortama uyum sağlamakla alakası olmalı.
Soğuk Savaş döneminde dışardan gelen tehditi göstermek üzere bir sürü uzaylı filmi yapıldı. Bu uzaylılar Sovyetleri temsil etmekteydi. Zamanla uzaylının, yaratığın formu değişecek ve yeni düşmanlıklar temsil edecekti. Buradaki değişik formdaki yaratığımız da belki bir düşmanı ya da bir silahı temsil etmekte. Ama sonuç ne olursa olsun belki bir düşman ya da bir silah olmamayı seçmekte. İşte bence bu Suyun Şekli.
Filmi ben çok beğendim. Çok sevdiğiniz bir tatlı yiyormuşsunuz gibi bir his veriyor, ki defalarca yemek istiyorsunuz. Başta söylediğim gibi, büyükler için bir masal. Gösterime girdiğinde sansürlenecek olması çok yazık.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.