Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Maybe I’ll see you again if there’s another place.

And if there ain’t, well, it’s been Heaven knowing you.

Martin McDonagh’ın üçüncü filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri öfke ve şiddete aynı şekilde karşılık verilmesiyle oluşan kısır döngüyü karanlık mizah unsurları da ekleyerek ve bu kısır döngüden çıkışın sevgi ve merhamet gibi duygularla olacağını gösteren, umut veren bir film.
Filmimiz bir annenin kızının feci şekilde öldürülmesi sonrası olayları anlatıyor. Aradan 7 ay geçmiştir ve polis hala bir suçlu bulamamıştır. Polislerin dikkatini çekmek ve olayı tekrar gün ışığına çıkarmak için anne Mildred Hayes, evinin yolu üzerindeki billboardlara bununla ilgili reklam verir (ki tahmin edebileceğiniz gibi filmimizin ismi de buradan gelmektedir).
Film özellikle Amerika’nın pek çok problemini – zaman zaman gerçeklikten uzaklaşmak pahasına- iki saate sığdırmış. Filmde ırkçılık, homofobi, cüce veya şişman insanlara karşı tutum, kiliselerdeki skandallardan din adamlarına duyulan güvenin azalmasına ve hatta işlenen suçun Amerika içinde veya dışında olmasının farklı görülebilmesine kadar pek çok kavramı işleniyor. Yer yer sahneler Coen kardeşlerin tarzını anımsattı bana. Ama yönetmen zaten yaptığı filmlerle beğenimi kazanmış birisi.
Uykulu Kuytu Puani: 5Son dönem Oscar için izlediğim filmler içerisinde, en iyi oyunculuk bu filmde. (I, Tonya’daki anneyi de beğenmiştim). Özellikle Frances McDormand en iyi rollerinden birini oynamış; Sam Rockwell’in ise her zamanki hali, yine harika bir oyunculuk çıkarmış.
Filmin sonunun her iki olasılığa (detay vermiyorum spoiler olmasın diye) açık bırakılması, aslında kararın bir nevi izleyiciye bırakılması; film bittiğinde üzerinde düşünmeye ve tartışmaya itiyor.
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri birden fazla kez izleyebileceğim filmlerden. Herkese tavsiye ederim.

2 thoughts on “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

  1. biril

    teşekkür ederiz. en beğendiğim sinema eleştirmeni sizsiniz uykulu kuytu hanım.

  2. Uykulu Kuytu

    <3

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.