Lady Bird (2017)

Different things can be sad… it’s not all war!

 

Lady Bird, Frances Ha’da oynayan Greta Gerwig’in hem senaryosunu yazdığı hem de ikinci yönetmenlik deneyimi olan film. 2000’lerin başında Sacramento’da geçen bu hikayede, bir genç kızın büyüme evreleri konu ediliyor. Yönetmenin de filmdeki gibi Sacramento’da büyüyüp, katolik okuluna gittiği düşünülünce yarı otobiyografik bir eser denilebilir.

Farklı olmak için kendine verdiği isimle Lady Bird yani Christine, Sacramento’daki hayatından sıkılmıştır ve üniversite için New York’a gitme hayalleri kurmaktadır. Bu arada gerek ailesiyle (özellikle annesi) olan ilişkileri gerekse arkadaşlarıyla olanlar bazen komik bazen dram halinde sunulacaktır. Okulu ve hocaları ve çevresi ve mahallesi ve diğer evler de bundan nasibini alır. Karşı cinsi tanıması, erkeklerle ilişkileri, ilk cinsel deneyimi de filmin içine dahil edilmiştir. Yani anlıyacağınız bir genç kızın yaratım (yetişkinliğe adım atış) süreci film edilmiş. Bu daha önce de yapılmıştı. Juno’yu burada anmadan geçemeyeceğim. Yo yo bu filmde hamilelik yok. Daha bilinçli bir ergenimiz var.

Oscar adayları açıklanmadı ama ben Oscar’ın habercisi Altın Küre adayları üzerinden filmleri izlemeye başladım. Ve Lady Bird’te, senaryo hariç pek bir numara göremedim. Ha, şayet eğlenceli bir ergen filmi izlemek isterseniz önerebilirim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.