Dunkirk (2017)

Blind Man: That’s enough.

Savaş filmi denilince, kara deniz ve hava savaşı akla gelir. Sinema tarihinde her türde güzel örneklere rastlamak mümkün. Dunkirk muharebesi diye geçen ve filme isim ve konu olan ise, “II. Dünya Savaşı sırasında Müttefikler ve Almanya arasında Dunkerque, Fransa’da gerçekleşen savunma savaşıdır.” (W) Aslında bu bir tahliye öyküsüdür. En iyi senaryoya göre 30.000 askerin kurtarılabileceği hesaplanmıştır. Daha çoğu için ise bir mucize gerekecektir.
Dunkirk Nolan’ın bu türde çektiği ilk film. Hatta bir savaş filmi çekeceğini söylediğinde hayranlarını oldukça heyecanlandırmıştı. Filmi diğer savaş filmlerinden ayıran, hava , deniz ve kara savaşlarını paralel vererek bir belgesel havası içinde, ses ve görüntü kullanımı ile pekiştirererek sanki oradaymışsınız ve şahit oluyormuşsunuz izlenimi vermesi. Öyle ki, havadaki her mermi sanki kulağınızın yanından geçiyormuş gibi hissettirebiliyor.
Filmle ilgili dikkat çekici bir diğer durum ise, filmde hiç baş rol oyuncusu olmaması. Ki bu da beraberinde kahraman olmamasını getiriyor. Bir kahraman olmaması klasik savaş türü filmi için aykırı bir durum. Bu durumda bütün karakterler Dunkirk’ün kahramanı oluyor. Yani başka bir deyişle, Dunkirk’ten kaçmaya çalışan tüm o askerler filmin kahramanı. Diğer bir yandan düşman askerlerini de görmüyoruz. Sadece mermi ve uçaklardan varlıklarını tahmin ediyoruz. Hiç bir Alman askeri filmde gözükmüyor.
Ünlü oyuncular da yok değil filmde; James D’Arcy, Kenetth Branagh ve Tom Hardy gibi isimler olsa da, onları da ön plana çıkarmamış Nolan. Ve hatta Tom Hardy’yi uzun süre Tom Hardy olduğunu bilmeden izliyoruz.
1 saat 46 dakikka süren filmin süresi hem türe göre hep Nolan filmografisine göre oldukça kısa. Yine de bu 106 dakikkaya anlatmak istediğni sığdırmış. Yüksek ihtimalle Oscar’a aday olacak ve alacak. Tabi daha diğer aday olabilecek filmleri izlemedim. Meraklısına meraksızına öneririm.

2 thoughts on “Dunkirk (2017)

  1. biril

    teşekkürler.

  2. […] Sonra gelsin meşhur Dunkirk olayı. (Bu olayı bir başka açıdan bu senenin bir diğer filmi Dunkirk’ten hatırlayacağız. O içerden bakıyordu, bu dışardan […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.