Wonder (2017)

People change..


August “Auggie” Pullman, Treacher sendromundan müzdarip 10 yaşında bir çocuk. Bu hastalıkla doğan çocukların yüzünde, gözünde, çenesinde, kulaklarında ve gözlerinde deformasyon oluyormuş. Böyle böyle 27 ameliyat olarak filmde gördüğümüz haline gelebilmiş bir çocuk August. Ama bugünkü hali de henüz ‘normal’ olmadığı için, dikkat çekerek bir takım tiksintiyle karşılanma durumları yaşıyor.
Film sadece August ekseninden onun yaşadıklarını verseydi eğer, çok ağır bir dram olurdu. O yüzden annesinin, babasının, ablasının, arkadaşının ve hatta ablasının arkadaşının ekseninden de August merkezli ama onların hayatına dair yaşanmışlıkları konu ediyor.
Ailesi çok nazik August’a karşı ve onu adeta bir çember içine almışlar. Belki de biliyorlar çevrenin ona zarar verebileceğini. Çünkü insanoğlu kendine benzemeyene kötü davranır. Nitekim de öyle oluyor. August için 5. sınıfta bir devlet okulunda gitmesi kararı alınıyor. Daha önce “ameliyat aralarında” tüm eğitimlerini evde annesinden almış. Ve korka korka okula başlıyor. İlk gün en kötüsü. Kafası önünde tüm o bakışlara, aşağılanmalara rağmen günü tamamlıyor.
Böyle böyle günler geçecek ve tıpkı bir peri masalındaki gibi ‘böyle insanlara umut olsun diye’ August’un değeri sonda anlaşılacaktır.
August’un annesi (Julia Roberts), çocuğunun doğumundan ve hastalığından sonra master tezini yarıda bırakmış ve tüm hayatını August’a adamış bir anne. Babası (Owen Wilson) da keza, aynı şekilde. Ablası ise August’un yörüngesindeki sönük bir yıldız gibi kalmış (hisseden) ailenin görünmez üyesi. Aile içinde bu kadar merkezde olup dışarıda bir o kadar kenara atılmak August’u oldukça sarsıyor. Yine de ailesinden aldığı güçle yol katediyor.
Filmi izlerken aklıma hep böyle deformasyonları olan insanlar geldi. Maalesef o kadar çok ki hele benim ülkemde. Belki Treacher Sendromu değil ama bir yanık da görüntünüzü aynı şekle sokabiliyor. Ve gitseniz baksanız o ünlü yanık hastaneleri böyle çocuklarla-büyüklerle dolu. Ve hatta yakılıp hastane önüne bırakılan çocuklar bile var. Takibini yapsanız, hastaneden deneme tahtası gibi binlerce ameliyat olmuş sonra da hastanede işe girmiş orda yaşayan insanlar bile var. Çünkü galiba aileler bir çirkinlik istemiyor ve utanıyor. Bu utancı o kadar çok gördüm ki, o kadar çok..
Galiba kendi ailesi yanında durabilirse böyle insanlar güç alıp yoluna devam edebiliyor. Ama aile çocuğu saklanması gereken bir şeymiş gibi büyütürse, o da o ezikliği hayatı boyunca devam ettirebiliyor. Kendine güvensizliği ve girişken olamaması işte hep bu yüzden.
Böyle diyorum da August 27 ameliyat olmuş ve oldukça başarılı bir çocuk. Yani herhalde bu da işin kurgu kısmı. Ameliyat aralarında ders çalışarak ne kadar başarılı olabilir bir insan. 10 yaşında ve 27 ameliyat. Neredeyse yılda 3 ameliyat ve her ameliyatın iyileşme süresini 1 yıldan hesaplarsak akıl alır gibi değil.
Film R. J. Palacio’nun aynı isimli ödüllü çocuk romanından uyarlama. Amaç da hem yetişkinler için hem de çocuklar için, kendilerine benzemeyenlere karşı toleranslı olmayı öğretme. Öğretebilir mi dersiniz?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.