Brain on Fire (2016)

What else had I forgotten? What else would come back, knocking me off balance and reminding me how tenuous my grip on reality was?

Harddiskteki filmlerim arasında gezerken, Brain on Fire ismini gördüğümde şöyle bir durdum ve bu filmin, bir korku filmi değilse, bir akıl hastalığı [özelde bipolar] üzerine olabileceği aklıma geldi. Sonuçta her iki durum da korku..
21 yaşında, okulunu bitirmiş, New York Post’ta çalışan, boşanmış bir aileye mensup, müzisyen bir erkek arkadaşa sahip pırıl pırıl bir genç kız olan Susannah’nın hayatı olarak başladı film. Tabi her şey dört dörtlük devam etmedi. Susannah’nın hayatı; kimsenin görmediği şeyleri görmesi, sesler duyması ve kuruntu yapmasıyla hastanede sonuçlandı. Filmin büyük çoğunluğu bu hastanede ve testler yapılmasıyla geçti. Yapılan test sonuçlarına göre Bipolar ya da Şizofren “olabileceği” söylendi. Böyle diyorum çünkü doktorlar da ne olduğundan emin değildi.
Bunun gerçek bir hayat hikayesi olduğunu söylemiş miydim? Susannah bunu yaşadıktan sonra 2012’de kaleme almış ve 2016’da filme çekilmiş. Çok zor bir süreçten sonra, doğru doktorun anti-NMDA receptor encephalitis teşhisi ve tedavisiyle hayata dönmüş.
Beni filmde etkileyen nokta, hemen Bipolar teşhisinin konulması oldu. Tanıdığım böyle insanlar var ve ben onlar anlattıkça dehşet içine düşüyorum. Hayatı boyunca bir kez bile manik atak geçirmemiş, hep depressif atak geçirmiş ama Bipolar teşhisi konulmuş insanlar var. Doktor değilim, tıp eğitimi almadım ama böyle bie vakaya Majör Depressif teşhisi koyabilecek kadar bilgi sahibiyim. Ama sanırım Bipolar denilince / olunca daha havalı oluyor.
Susannah anti-NMDA receptor encephalitis teşhisi konulan 217. kişi. Vücudu beynine savaş açıyor ve tüm yetilerini kaybediyor. İyileşme denilen dönemde tekrar yürümeyi, konuşmayı, gülmeyi, yazmayı vs öğrenmesi gerekiyor. Filmin içinde Susannah “tarih içinde bu hastalığa sahip kaç insana, Bipolar, Şizofren ya da sadece deli teşhisi konulduğunu düşünüyorsunuz?” diye soruyor.
Anti-NMDA receptor encephalitis isimli bu ölümcül hastalığı ben Susannah’dan öğrendim. Kendi sözleriyle; bir kişiye bile umut olabilmesi dileğiyle..

One thought on “Brain on Fire (2016)

  1. Anonim

    Güzel değişik bir filmdi.Tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.