Infinitely Polar Bear (2014)

Any of you kids have a light?

Infinitely Polar Bear, yönetmen Maya Forbes’in ilk uzun metrajlı filmi. Bu filmde, kendi ailesinin yaşadıklarını ve bipolar bir babaya sahip olmanın getirdiklerini senaryolaştırmış. Ve hatta kendi kızını kendi çocukluğu rolünde oynatmış. Bipolar babası rolünde ise Mark Ruffalo yer alıyor. Filmimiz henüz bu hastalığın manik depresif olarak bilindiği, daha yeni yeni bipolar isminin kullanılmaya başlandığı 70li yıllarda geçiyor.

Evli bir çift olan Cam ve Maggie, iki kız çocuğuna sahiptir. Cam’in atak geçirdiği bir dönemde, dayanamayan Maggie çocukları alır uzaklaşır. Cam’in artık bir işinin olmaması maddi yönden zorlanmalarına sebep olmuştur. Çocuklarıyla daha ucuz bir semte taşınan Maggie, yine de rahat edemez ve çözümü kariyer yapmakta bulur. Bunun için 18 aylığına New York’a gitmesi gerekecektir ve bu süre zarfında da çocuklar Cam’le kalacaktır. Cam yeni bir ataktan çıkmış ve üzerinde yeni çıkan Lithium ilacı denenen, çoğu zaman kendine bakmakta bile zorlanan bir bipolardır. Nasıl olacaktır da çocukların ve kendinin sorumluluğunu alacaktır?

Filmde Cam karakteri, inişleri çıkışları küfürleri olumsuz davranışları olsa da oldukça sevimli bir portre çiziyor. Bu yılların zihniyetiyle o yıllara bakınca çocukların önünde yapılmaması gereken çokça şey yapıyor. Yine de seviliyor. Tabi unutmamaız gerekir, herkesin bipolar deneyimi farklılık gösterebiliyor. Cam normal günlerini eğlenceli, sadece hastane günlerini depresif modda yaşıyor. Çoğu zaman ilaçlarını alsa da oluyor, sonra unutsa almasa da çok bir şey değişmiyor. İşin özü, Cam karakteri biraz deli dolu veriliyor. Yani bir hastalığa sahip olmaktan ziyade, onun doğası buymuş gibi alışıyoruz izlerken. Hissettiğim, Cam’in çocuk kalmış bir yetişkin olduğuydu. Bu yüzden de dönem dönem çocukların onu düzeltmesi bile gerekebiliyor. Tabi tüm bunları sıcaklık, sevgi, ilgi diye görürsek film iç ısıtan bir hale dönüşüyor. Ama bu kadarı da biraz fazla iyimserlik olmuyor mu? Kanımca hikaye inandırıcılığını kaybediyor ve bu haliyle onu sadece eğleneceli bir film yapıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.