Repentance (2013)

What you doing, man? Don’t do anything crazy, bro.

Bir filmde Forest Whitaker varsa, film kötü olsa da, onun oyunculuğu hatrına izlenir. Bu da öyle bir film işte. Hesapta Bipolar filmler listesinde yer alan ama ucundan azıcık bağlantırabildiğim bir film.
Önce konu:
Tommy ve Ben iki kardeştir. İçkili araba kullandıkları bir gün, bir köprüde yaşlı bir kadına çarpmamak için kaza geçirirler. Aradan 4 sene geçer, Tommy o olayı merkeze koyarak, ölüme yakınlaşması ve aydınlanması üzerine spiritüel bir kitap yazmıştır. İmza gününüde Angel (Forest Whitaker) gelir ve kitabını imzalatır. Ve Tommy’den sorunlarını çözmek için yardım ister. Bir süredir yaşam koçluğu yapmayan Tommy, maddi durumu sıkışınca bu teklifi kabul edecektir ve Angel’ın bipolar olduğunu anlayıp ona göre bir tedavi geliştirecektir.
Buraya kadar güzel de Tommy bir tıp eğitimi almamış ve Angel’a yapmaya çalıştığı şey olan korkularıyla yüzleştirmek hasta bir insana uygulandığı düşününce çok tehlikeli olabilir. Nitekim de öyle oluyor zaten.
Konunun elle tutulur kısmını yazdım. Gerisi psikolojik korku filmi tadında ve neredeyse hastalığın sınırlarını aşıyor ve ruhani bir şeye dönüşüyor. Bipolarla tek bağlantısı Angel’in kullandığı Lithium isimli ilacı alması- almaması üzerine. Sanki herşey ilaç almayı kestiği için oluyor gibi gözüktüğünde ise başka şeyler ortaya çıkıyor. Biraz hastalığı buraya katalım bir hesaplaşma yaratalım ama sonunda da herşeyi normalleştirelim düşüncesinde olmuş. Açıkçası filmi ben uygun bulmadım. Bir noktada Angel’ın yaptığı herşeyin de sanki olması gerekenmiş gibi bir sona bağlanması mantıklı gelmedi. Tüm o raslantı olması gereken işaretlerin birer yol gösterici olduğunu görmek beni düşündürdü. Ve çok sık aklıma birkaç ay önce öldürülen, kitapları olan bir yaşam koçu geldi. Kim bilir belki onu öldüren de böyle bağlantılar kurmuştur dedim.
Bu alanda uzman değilim ama bipolar bir insan ilaçlarını almasa da bir süre sonra normal haline dönebiliyor. Yani hep aklı 5 karış havada gezmiyor. Ya da geziyor, bilemedim. Ama o zaman etrafta çok kafası karışık insan olurdu değil mi. Neyse, bu filmde iki bağlantı kuruldu bir lityum içildi bir de bipolar ismi geçmesinin, izleyen ne bir doktora ne bir hastaya faydası olacağını düşünmüyorum. Aileler hele hiç izlemesin o ne öyle canavar gibi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.