Silver Linings Playbook (2012)

Bence kendimizi olumsuz düşünceye
o kadar kaptırıyoruz ki
bu eşi görülmemiþ bir zehire benziyor.

Türkçe’ye Umut Işığım diye çevrilmiş. Doğru aslında ama Silver Lining’in bir de tanımı var. Bulutlar güneşi kapattığı zaman, bulutun kenarında oluşan çizgiye deniliyor. O çizgi işte Umut Işığı.
Filmimiz, bipolar hastalığa sahip Pat’in hayatının sadece bir bölümünü konu alıyor. Böyle söylüyorum çükü iki-uçlu manik-depressif bir hastalık olan bipolarların sadece manik dönemleri filmin anlatısı içinde yer alıyor. Diğer depressif dibe vurma atakları belki izleyiciyi uzaklaştıracağı için yer almıyor.
Pat’in hemen hemen tüm bipolarlar gibi hastalığı kabul etmemesi, bu yüzden de ilaçları içmemesi (ki haklı düşünmeyi durdurup kilo aldırıyorlar ve bir takım başka şeyler) filmin en başında veriliyor. Sonrası, hayatına giren insanların onun için neler yaptıklarını anlaması ve kendinin de diğer insanlar için bazı fedakarlıklar yapmaya başlaması üzerine kurulu.
Uykulu Kuytu Puani: 4Pat’in hayatının her anını, her bir işareti ve belki bunu kontrol etmeyi öğrenmeye başlaması, hastalığının iyi yönde seyrettiği izlenimi veriyor.
Filmi yapanlar, ince ince gözlem yaparak Pat karakterini hayata geçirmişler. Tüm film boyunca onun fırıl fırıl dönen gözlerinden onun baktığı yere bakıp anlamlandırmaya çalışıyoruz. Sadece onun beyninin içine giremiyoruz.
İnkar safhasını geçmeyi başarmış hastalardan biri Pat ve bu haliyle de Umut Işığı oluyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.