The Remaining (2014)

Bu şeytanlar

Tanrı kelimesini ortadan kaldırmak için burda.

Dan ve Skylar’ın düğünü ile film başlar. Aslında Skylar’ın ailesi bir kilise düğünü istemiştir. Sonuçta yapılan modern bir düğün olur. Düğün sırasında, bir anda belli (!) insanlar ölmeye başlar. Daha sonra ortalık savaş meydanına döner. Dan, Skylar ve arkadaşları kaçmaya başlar. Bir şey insanları çekip almaktadır. Skylar’ın bağlantıları kurup bunun İncil’de bahsi geçen Kıyamet Günü olduğunu anlaması uzun sürmeyecektir. Filmin devamı İncil’den alıntılarla ve Kıyamet Günü habercilerinin tasvirleriyle devam edecektir.
İncil’i çok bilmem. Ama şu dünyanın sonu alametlerinden haberdarım. Fırtınalar, ateş topları, buzlar, uçan – akrepvari sokan canavarlar gibi bir çokları sayılabilir. Sonuçta tüm bunlar filmi dini bir film yapmaya yetmiş.
Bir de şu var tabi, film dini de, sadece inananlar ölüyor kısmı. Ölümleri de öyle acısız olmuyor (acısızlar başta gitmişti) yani Tanrı’yı seçiyorum dediğin anda korkunç bir ölümle karşı karşıya kalıyorsun. Burada bir şey çok ters geldi bana. Böyle olmamalıydı. Ya da öyle ben Tanrı’yı seçiyorum demeyle Tanrı seçilmemeliydi. Ya da Tanrı buna inanmamalıydı. Ya da ne bileyim bizde millet Tanrı inansın diye onca ritüeli yerine getiriyor, o yüzden kolaya kaçmak gibi geldi.
Uykulu Kuytu Puani: 2Bir diğer durum da, dinlerin korkutma yoluna gitmeleri. Bu film tam olmuş işte, İncil kabusu. Mutlaka öyle etkilenecek bir kitle vardır ve belki birbirlerine haber veriyorlardır bak “kıyamet” filmi gelmiş diye.
Dinin dışında (nasıl olacaksa) efektleri düşük bütçesine ragmen oldukça iyi buldum. Hiç kutsala bağlanmadan bilinmeyen bir güç bunları yapıyor olsaydı filme bayılabilirdim. Ya da ne bileyim o ölen insanlar da kalksa ve tekrar yürümeye başlasa etkilenebilirdim. Ama bu haliyle değil.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.