Big Eyes (2014)

The 50s were a good time if you were a man.

Margaret (Amy Adams) genç bir annedir. Eşini terkeder ve kızıyla birlikte San Francisco’ya gelir. Kendisi bir ressamdır ve yaptığı iri gözlü çocuk tablolarının farkedilmesini istemektedir. Bir gün Walter Keane (Christoph Waltz) ile tanışır. O da manzara resimleri yapan bir ressamdır. Birbirlerinden etkilenen çift, kısa sürede evlenir. Walter göründüğü gibi biri çıkmayacaktır.

Film ressam Margaret Keane ve eşi Walter Keane’in tuhaf ilişkilerini anlatıyor. Aslında Margaret tarafından yapılan iri gözlü çocuk ve hayvan tabloları eşi tarafından imzalanıyor ve 60’lı yıllarda duvarlardaki yerini alıyor.

Burton hikayeyi iki taraflı anlatıyor ve hikayenin iki tarafını da göstermekle iyi bir iş çıkarıyor. Her ne kadar bunun bir kadın filmi olması gerekse de, direk Margaret’ın yanında yer almıyor.  Bir de şu var, (belki bu topraklarda) bu çok bilinmeyen olayı filme alması birçok insanı (sonrasında) haberdar edebilecek güçte.

Uykulu Kuytu Puani: 4Kadının sesinin az çıktığı yıllarda Margaret’in yaşadıkları tüm feministleri etkilemiş. Kim bilir onun gibi kaç tane daha kadın kendi yarattıklarının arkasında duramadı. Bu yüzden film bana oldukça etkileyici geldi.

Not: Big Eyes cılız bir Tim Burton filmi gibi dursa da, bence filmin içindeki tablolar ve o yaratılmış dünyaları Tim Burton.

Not 2: Tim Burton gerçek hayatta Margaret’in tablolarının koleksiyoncusuymuş. Kızının ve eşinin (eski) tablolarını yaptırmış.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.