Leviathan (2014)

Men are all the same.

First you’re pretty. Next, they’ll kill you.

Babadan kalma kıymetli arazisi belediye başkanı tarafından istenen Kolya, avukat arkadaşını yardıma çağırır. Arkadaşının gelmesi işleri kolaylaştırmayacak, aksine bir kısır döngüye sokacaktır.

Leviathan ismini Eski Ahit’deki deniz canavarından alıyor. 1961 tarihli eserinde ise Thomas Hobbes Leviathan’ı egemen devleti temsil eden bir metafor olarak kullanmış. Eski Ahit’teki bir hikayeyle siyaset felsefesini birleştirerek Rusya’yı çözmeye çalışan Zyvaginstev, bu filmle canavar devlet benzetmesiyle karakterler üzerinden tüm yozlaşmışlığı göstermeyi amaçlıyor.

Filmin bütününe bakınca, karamsar bir trajediye doğru gidiş var. Başta üstü örtük bir hüzünle verilen insan hikayesi daha sonra hızlanıyor ve balık baştan kokar benzetmesi gibi tüm filmin kokmasına sebep oluyor.

Kolya, karısı, oğlu, avukat arkadaşı, diğer arkadaşları, belediye başkanı hepsi kusurlu karakterler. (Kış Uykusu’nda olduğu gibi) Kalan bütün zamanlarında votka içip unutmaya çalışan insanlar. Bu yüzden olayların ağırlığı onları çok etkilemiyor. Yani karısı aldatan Kolya’nın onu affetmesi ya da avukatı gidince bir başka yol bulmaya çalışması hep o kendini uyutmuşluktan kaynaklanıyor. Basit çözümlerle hayatlarını devam ettiriyorlar.

Uykulu Kuytu Puani: 4Leviathan, Zyvaginstev’in dördüncü uzun metraj filmi. İlk filmi The Return’ün başarısını yakalayamadığını düşünüyorum her bir filmi için. Ama Leviathan o ilk filme yaklaşmış.

Not: Altın Palmiye’yi Kış Uykusu’na kaptıran film En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.