Still Alice (2014)

And as that person, I find myself learning the art of losing

 … every day.

Mutlu bir evliliği ve üç çocuğu olan 50 yaşındaki Alice bir dilbilim uzmanıdır. İşinde oldukça iyi olan Alice bir anda kelimeleri unutmaya başlar. Yapılan testler sonucu erken başlangıçlı Alzheimer hastalığına tutulduğu anlaşılan Alice’in durumu zaman içinde daha da kötüye gidecek ve konuşma yetisini de kaybetmesiyle sonuçlanacaktır.

Still Alice Alzheimer üstüne güçlü bir film. Hep biliriz hani önce hafıza zayıflıyor sonra unutkanlık ve tamamen yolunu kaybetme başlıyor, işte bütün aşamaları görebiliyorsunuz.

Aklıma 2001 yapımı Iris’i getirdi izlerken. Ama onda çok kötü anlara da şahit oluyorduk. Still Alice’in özelliği de bu, işler zorlaşmadan film bitiyor. Ya da belki karanlık bir havaya bürünmeden demeliydim.

Alzheimer zaten yeterince kötü ve herkesin başına gelebilir düşüncesi filmde hatırlatılınca ne yalan söyliyim ben de korktum. Ve hatta erken tanı teşhisleri için test yaptırmaya bile karar verdim.

Uykulu Kuytu Puani: 4Julianne Moore tek başına filmi almış götürmüş. Yan rollerde Alec Baldwin, Kristen Stewart gibi isimler olsa da Moore’un arkasında kalmışlar. Kendisi bu filmle en iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a aday. Zaten bu film tek dalda aday. Son yıllardaki performans(lar)ı düşünüldüğünde ve hiç alamadığı da göz önünde bulundurulduğunda hak eder diyorum.

Not: Julianne Moore bu filmle Altın Küre’de Drama dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.