The Imitation Game (2014)

Sometimes it is the people who no one imagines anything of who do the things that no one can imagine.

The Imitataion Game, zeki bir matematikçi olan Alan Turing’in İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kırılamaz denen şifreleme sistemi Enigma’yı matematikçiler ve mühendislerden oluşan bir takımla birlikte kırma hikayesi.

Alan Turing ve arkadaşları savaş sırasında savaş meydanına adımlarını atmamış ama arkadan destek vererek savaşın kazanılmasına yol açmışlar. Onların iki senelik çalışması milyonlarca hayatı kurtarmış ve savaşın süresini kısaltmış. Ama öyle anlar gelmiş ki, kendilerine güvenilmemiş, casuslukla suçlanmışlar. Ve onca yapılana karşılık eşcinselliğin suç sayıldığı bu yıllarda bir de Alan Turing’in gay oluşu ile yer yerinden oynamış. Bunu spoiler yazmadan söylüyorum çünkü bilinen bir şey olduğunu varsayıyorum. Alan Turing’in Enigma macerasından sonraki hayatı yaptığı seçimler üzerinden şekillenicek.

Uykulu Kuytu Puani: 4The Imitation Game biyografik bir film. New York Times filmi bir cümleyle çok güzel özetlemiş. “The King’s Speech A Beautiful Mind’la Brokeback Dağı’nda karşılaşıyor.”

Sonuç olarak, Enigma konusu ilk kez bir filme konu olmuyor. Daha önce Enigma ve U-571 gibi filmlerde bu şifreleme sistemini görmüştük. Yeni olan Alan Turing’in hayatı kısmı.  Şayet bilgisayar biliminin gelişiminde yüksek etkisi olan Alan Turing hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu filmi izlemelisiniz.

Not: Film, Andrew Hodges‘in Alan Turing: The Enigma isimli kitabından uyarlanmış.

Not 2: İçlerinde En İyi Film de olmak üzere 8 dalda Oscar’a aday.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.