American Sniper (2014)

If you think that this war isn’t changing you you’re wrong.

You can only circle the flames so long.

Chris Kyle’ın gerçek hayattından alınmış bir film. Peki kimdir Chris Kyle?

Kendisi Texas’lı bir rodeocudur. Daha sonra orduya girer ve 11 Eylül Saldırılarından sonra da savaşmak üzere Irak’a gider. Burada 160’ın üstünde teröristi öldürmekle büyük başarı elde edip kahraman olur.

Yazarken konudan nefret ettim. Öyle ki yeri geldiğinde kadın çocuk ayrımı yapmaksızın öldürebilen biri Chris Kyle. Belki de öyle olmak zorunda da insan olarak rahatsız edebiliyor.

Konudan anlaşılabileceği gibi tek taraflı çekilmiş bir film bu. Yani Amerikan olmayan herkes terrorist ve ölümleri mübah. E yönetmen koltuğunda Clint Eastwood var. Kendisi sağcı ve milliyetçi birisi. Böyle olunca da işte filmin seyri de böyle olmuş.

Bradley Cooper, Chris Kyle’ı canlandırıyor. Alıştığımız rollerinin dışında bir rolle karşımıza çıkıyor ama altından kalkabilmiş.

Uykulu Kuytu Puani: 3Filmin sonunda durdum ve bir düşündüm. Madem gerçek olay, karakterin iç dünyası biraz daha verilmez miydi diye. Yani adam gerçek dünyaya döndüğünde arızalar var elbet ama sayılı. Sanki daha fazla üzerinde durulsaymış daha iyi olurmuş gibi geldi. Bu eksiklikten olsa gerek film bitince bir “e ne oldu yani şimdi” dedim.

Açıkçası American Sniper’dan pek haz etmedim. İki top tüfek sniper duman el bombası görebileceğim çok daha iyi yapımlar var diye düşünüyorum.

Not: Film 6 dalda Oscar’a aday.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.