Into the Woods (2014)

Witch: [singing] You’re not good, you’re not bad, you’re just nice. I’m not good, I’m not nice, I’m just right.

I’m the witch. You’re the world.

Masalları oldum olası sevmişimdir. Hele değiştirilmiş masallara bayılırım. Son yıllarda moda da bu yönde. Bizim ihtiyaçlarımıza göre şekillenen masallar yapılıyor.

Into The Woods belki başta değiştirilmiş gibi duruyor ama aslında orjinal masallara daha yakın buldum. Açıklayacağım tabi, önce konu.

Bir fırıncıyla karısının çocukları olmamaktadır. Bir gün evlerine gelen bir cadı onlara bunun bir büyü olduğunu ve değişebileceğini söyler. Büyüyü bozmak için kırmızı bir pelerin, altın sarısı saçlar, bembeyaz bir inek ve altın ayakkabı ister. O da bu sayede gençliğine kavuşabilecektir.

Yukarıya yazdıklarımın hangi masal kahramanlarına ait oldukları anlaşılmadıysa tek tek belirteyim. Kırmızı pelerin Kırmızı Başlıklı Kız’dan, altın sarısı saç Rapunzel’den, bembeyaz inek Jack ve Fasülye Sırığı’ndaki Jack’ten ve altın ayakkabı da Sinderella’dan alınacaktır. Tabi bunların hiç biri kolay olmayacaktır.

Orjinal hikayelerde altmetinler oldukça zengin. Örneğin Kırmızı Başlıklı Kız’ın ormana gidip kurtla karşılaşması aslında bir erkekle yakınlaşmasını sembolize etmektedir. Bunda da nitekim o rolü Johnny Depp üstlenmiş hem de tam olduğu haliyle, yani kurt gibi değil. Hatta kırmızı başlıklı kız şarkısında ondan çok şey öğrendiğini bile belirtiyor (!)

Rapunzel’e gelecek olursak, normalde bu Rapunzel prensin kuleye geliş gidişleri sırasında onunla yakınlaşıyor ve hamile kalıyordu, ikiz doğuruyordu. Bunda yakınlaşma gösteriliyor ama hamile kalma yok.

Hadi Sinderella’yı da söyleyeyim orjinal hikayeler bitsin. Sinderella’nın orjinal masalda ayağındaki ayakkabı sincap kürkünden yapılmış. Bunda ise altın. Olur ya bir bilgi yarışmasında falan sorarlar diye yazıyorum.

Peki orjinale uydu uymadı da sonuç ne oldu?

Başka mesajlarla film o kadar zengin olmuş ki, onları da yazsam yazım full spoiler olacak. Gene de bir kaç taneye değineceğim.

Filmi ikiye bölünce birinci bölüm bu fırıncıların malzemeleri toplamaları ve cadıya götürmeleri, ikinci bölüm ise ormanda geçecek tuhaf yüzleşmeler olarak ele alabiliriz. Ki bu yüzleşmelerin arasında fırıncının karısının Sinderella’nın kocası olan prensle yakınlaşması, prensin Sinderella’yı “ne olacak ki, ormanda olan ormanda kalır” diyerek aldatması ve  fırıncının karısının yoldan çıktı diye cezalandırılması da var. Bu ve bunun gibi çıkarımlarla film devam ediyor.

Uykulu Kuytu Puani: 4Ne yalan söyleyeyim ben izlerken çok eğlendim. Bu arada Meryl Streep’in performansına da laf yok.

Not: Film, Stephen Sondheim’ın 1986 tarihli masalsı müzikalinden uyarlanmış.

Not 2: Filmin yönetmeni Rob Marshall Chicago’yu da yönetmiş.

Not 3: Film 3 dalda Oscar’a aday.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.