Whiplash (2014)

Andrew: I’d rather die drunk, broke at 34 and have people at a dinner table talk about me than live to be rich and sober at 90 and nobody remembered who I was.

En iyi olmak için ne kadar çalışmanız lazım? Başkası için mi iyi olmak kendiniz için mi? İyi olmak yarış demek olsaydı girer miydiniz? En iyi olmak yolunda kamçılanmayı kabul eder miydiniz?
Whiplash kamçı vuruşu demek. Film de yukarıda yazdığım soruların cevapları üzerine kurulu. Ülkenin en iyi müzik okulunu kazanan Andrew kısa sürede kendini gösterir ve efsane Bay Fletcher’ın sınıfına girmeye hak kazanır. Sınıftaki günleri oldukça zor geçen Andrew Fletcher’ın istediği gibi olmak için yoğun uğraş verecektir.
Whiplash Damien Chazelle’in ikinci uzun metraj filmi. Ve hatta Whiplash’ın bir de kısa versiyonu mevcut. O da ödüle doymamış bir film. Uzun Whiplash da ödülden ödüle koşuyor. En çok da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alıyor.
Aslında filmin kurgusu da oldukça başarılı. Ses kullanımı keza aynı şekilde. Yakın plan sahnelerdeki hızlı kamera kullanımı oldukça iyi.
Uykulu Kuytu Puani: 5Film bitiyor ama bir süre yerinizden kalkamaz hale geliyorsunuz. Çevremizde böyle insanlar olduğundan etkilendiğimizden değil, olmasa bile sorgulattırdığı için. Müzik zaten evrensel, bir de savaşa dönünce iki kere etkileyici olmuş. Bana 2Cellos’u hatırlattı izlerken.
Şiddetle tavsiye ederim.
Not: J.K. Simmons en iyi yardımcı erkekten aday. Yolu açık olsun müthiş performans sergilemiş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.