Dead Snow

Be careful not to wake the evil.

Dead Snow (2009)

Yedi tane tıp öğrencisi Norveç Alplerine, arkadaşları Sarah ile buluşmak üzere onun dağ evine giderler. Yolculukları eğlenceli geçmiştir evde de kendilerine eğlence yaratmayı başarırlar. Bu izole evde kaldıkları süre içinde beklenmedik olaylar da gelişmeye başlar. İlk olay ne idüğü belirsiz bir adamın belirip onlara bölgenin tarihinden bahsetmesi olacaktır. Bu çocukları biraz ürkütür. Bir inanışa göre ikinci dünya savaşı sırasında bu bölgede Nazi askerleri kaybolmuştur ve donduklarından şüphelenilmektedir. Donmanın etkisi geçtiğinde tekrar hayata döndükleri ve kötü şeyler yaptıkları düşünülmektedir.

Uykulu Kuytu Puani: 4Ormanın ortasında teknisiz kulübesiyle ve bir grup gençle Evil Dead ve Friday the 13th’ü andıran film zombi istilasıyla da bu tür diğer filmlere el sallıyor. Cinselliğe düşkün olan başta gider kuralı da film için geçerli. Komedi korku öğelerini birleştirmiş filmin oldukça kanlı olduğunu da söylemek gerek. Kar beyaz kan kırmızıdan hareketle bu durum daha dikkat çekici olabiliyor. Ölenlerin salt zombiler değil de Naziler olması filme ayrı bir hava katıyor. Kendi adıma, bunu bir kurtuluş / hayatta kalma savaşından ziyade köklerini kurutmak olarak gördüm ve öyle izledim. Sonuçta eğlenceli bir gore film olmuş denilebilir.

 

Dead Snow 2: Red vs. Dead (2014)

The seagulls again.

They haven’t eaten this good since the war.

Dead.Snow_.2

 

İkinci film birincinin bittiği yerden başlıyor. Bu arkadaşlardan sona kalan Martin aslında ölmemiş ve ikinci film onla devam edecektir. Bu filmde iş bütçesel anlamda büyüyünce haliye bu filme de yansımış. Amerikalıların senaryoya dahil oluşu bir yana, Nazi ordularının karşısında Rus ordularının savaşı ve tanklar ve cephanelikler yok da yok.

Bir zombi istilasından daha kötü ne olabilir ki derken iki zombie istilası güzel düşünülmüş. Her ne kadar bu filmde zombiler taraf olabiliyorsa da gerçekte böyle olmadığını biliyoruz. Gerçek derken kurgusal gerçeklikten bahsediyorum. Bu taraf olma halleriyle tıpkı dünyalar savaşını hatırlatıyor. Ve bir de seyirci ister istemez Almanların karşısında yer alıyor.

İkinci film de birincinin izinden giderek komedi korku unsurlarını birleştiriyor. Yalnız bunda bir adım daha ileri gidilerek zombileri de komik yaratıklara dönüştürmüşler. Bir tek espiri yapmmıyor zombiler, onun dışında vücut dilleriyle ve mimikleriyle oldukça komikler.

Uykulu Kuytu Puani: 4Norveçli yönetmen Tommy Wirkola her iki filmi de yönetiyor. Geçen sene çektiği Hansel & Gretel: Witch Hunters’la hatırlayacağız kendisini.

Yoğun kar etkisinde olduğumuz şu günlerde her iki film de iyi birer seçim olabilir.

Not: İkinci filmin sonunda Total Eclipse of the Heart başlayınca bir ne oluyor dedim. Bir gün bu güzel şarkıyı bir zombie filmine koyabileceğim aklıma gelmezdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.