The Congress (2013)

“Everything is in our mind. If you see the dark, then you chose the dark.”

Polonyalı bilim-kurgu yazarı Staislaw Lem’in romanı The Futurological Congress’e istinaden çekilen The Congress’de 43 yaşındaki Robin Wright’ın hayatına ve kararlarına bakıyoruz. Kendisinin The Princess Bride’dan sonra aldığı kararlar eleştirilirken yeni gelen bir iş teklifine yaklaşımı filmin konusunu oluşturuyor. Bu teklifle kendisinin bir dijital versiyonu yapılacak ve hiç yaşlanmadan filmler çekmeye devam edecektir.
Film canlandırma ve animasyon sahnelerini güzelce harmanlayan bir yol izliyor. Üç bölüme ayıracak olursak, ilk ve son bölümü gerçek hayat olmak üzere orta bölümü de animasyon diyebiliriz.
Yönetmen Ari Folman’ı Waltz with Bashir ile hatırlayacağız. Bu filmde işi bir adım öteye götürmüş ve gerçek hayatla harmanlamış. Aslında filmde açık bir biçimde Hollywood stüdyo sistemine ve starlığa eleştiri getiriliyor.
Uykulu Kuytu Puani: 4Çokça nasıl bir kafayla çektiler bu filmi diye düşünmeden edemedim. Özellikle animasyon sahneleri insanı içine çekiyor ve bir nevi baş dönmesi yaşatıyor. Normal bir animasyonda seyirci olursunuz izlersiniz ama The Congress’de olayı yaşıyor gibi oluyorsunuz. Belki de bu duyguyu yaşatmak istediler, kim bilir.
Değişik bir film olmuş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.