20,000 Days on Earth (2014)

Nick Cave: In the end, I am not interested in that which I fully understand.

20.000 Days on Earth bir belgesel değil ama yine de belgesel özellikleri taşıyor. Avustralyalı müzisyen Nick Cave’in biyografisi gibi daha çok. Yönetmenleri Iain Forsyth ve Jane Pollard, Led Zeppelin belgeseli olan The Song Remains the Same, Lindsay Anderson’un O Lucky Man ve Jean-Luc Godard’ın Sympathy for the Devil’inden etkilendiklerini söylüyor.

Nick Cave’in evi yolunda gördüğü hayali iş arkadaşları ile sohbetlerinden tutun da psikoloğuyla yaptığı analizlere kadar ve hatta bir kaç konserinden görüntü ve müzikle iç içe geçmiş mizansenler hep bu filmin içinde yer alıyor. Dünyada 20.000’inci gününde Nick Cave kendini anlamaya çalışıyor belki de. Unuttuğu ya da tam hatırlayamadığı her şey önüne geliyor.Ve hatırlamak zorunda kalıyor.

Uykulu Kuytu Puani: 4Onu etkileyen olaylar ve insanlar da bu filme dahil edilmiş. En güzeli Nina Simone’u anlattığı sahneydi. Nina gelir, ağzında bir ciklet, cikleti çıkarır piyanoya yapıştırır ve konserine başlar. Böyle olmak lazım işte diyor Nick Cave.

Sanki kendinden pek memnun değilmiş havasında bir sorgulamaya geçen film Nick Cave hayranlarını memnun edecek düzeyde olmuş.

Not: Kylie Minogue da hatrı sayılır ölçüde yer alıyor filmde.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.