Two Days, One Night (2014)

Ayrılmak üzere olduğumuzu hissediyorum.

Sandra isimli genç bir kadının geçirdiği depresyon sonrasında işini kaybedecek hale gelmesini ve geri kazanmak uğruna şirket çalışanlarının oylarını toplamaya çalışmasını konu alan filmi Dardenne kardeşler yazmış ve yönetmiş.
Sandra’nın öyküsü bir dram. Sürekli elinden düşürmediği Zanax benzeri ilaçlarla ayakta kalmaya çalışırken bir yandan diğer iş arkadaşlarının peşinden koşması ve her seferinde farklı tepkilerle karşılaşması filmin konusunu oluşturuyor. Onunla birlikte seviniyor bazen de hüzünleniyoruz. Dardenne kardeşlerin derdi süpriz bir son değil, aksine filmin sonu başından belli. Dertleri süreci verebilmek. Verilen tepkilere, taraf olanlarla olmayanlara kızamıyorsunuz da sevinemiyorsunuz da izlerken. Çünkü herkesin bir sebebi var. Hak vermekle yetiniyorsunuz sadece. Konu para olunca ince bir çizgi çekiliyor duygularla mantığın arasına. Ve insan evladı karar vermekte zorlanıyor kim haklı kim haksız diye.
Uykulu Kuytu Puani: 4Film Cannes’dan eli boş dönmüş. Olsun, Marion Cotillard oyunculuğuyla bile sadece gönüllere taht kurabilecek kapasitede.
Ben çok beğendim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.