The Interview (2014)

Gazeteciliğin ilk kuralı bu!
İnsanlara istediği şeyi verirsin.

Skylark Tonight isimli talk-show’u sunan Dave Skylark ve prodüktörü Aaron Rapoport Kuzey Kore’deki diktatör Kim Jong Un ile bir röpörtaj şansı yakalar. İşin içine CIA’in de girmesiyle birlikte bu basit bir röpörtaj olmaktan çıkacaktır.

Peki bu film neden bu kadar çok konuşuluyor derseniz;

Kim Jong Un’a hakaret edildiği gerekçesiyle kendilerine Guardians of Peace diyen bir grup bilgisayar korsanı Sony Pictures Entertainment firmasını hack edip ele geçirdikleri bilgileri internette yayınladılar.

Kasımdan beri süregelen bir mevzu aslında Sony’nin hacklenmesi. Şirket içi üst yönetim  yazışmalarında ortaya çıkan itiraflardan tutun da sağa sola çamur atmalar ya da gelir gider dağılımındaki eşitsizlikler, hepsi var bu Sony dosyasında. Belki de en önemlisi Obama hakkındaki ırkçı olarak algılanabilecek söylemlerdi. Üst yönetimde çok az sayıda 1/10 civarı kadın olması, kadınların aldığı maaşların düşük olması ve Mart ayı gibi çok sayıda kadının işten çıkarılması gibi bilgiler de mevcut.

The Interview merak uyandırıyor ve neden bu kadar tepki aldığını düşündürüyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u da içine dahil eden bir konuya sahip The Interview. Ama öyle eften püften bir konu değil, tarzı dalga geçme. E böyle olunca rezilliğin bini bin para olabilir düşüncesiyle Koreliler kızmış ve saldırmış olabilir.

Film Amerikada sinemalardan önce online olarak piyasaya sürüldü Noel arifesinde. Sinemaların aldığı tehtidlerle birlikte sinemaya gitmek de bir nevi özgürlük hareketi olarak görüldü. Sony online satışlardan 15 milyon dolar hasılat elde edildiğini duyurdu.

Şayet imdb’ye bakarsanız film çok yüksek puanlara sahip. Öyle üç-beş kişinin oyu değil bu. Binlerce oyla birlikte 8 üstü puan almış. E sebepleri belli.

Uykulu Kuytu Puani: 3Dave ve Aaron’a James Franco ve Seth Rogen hayat veriyor. Seth Rogen aynı zamanda filmin yönetmenliğini ve senaristliğini de üstleniyor.  Ve film belden aşağı espirilerle basit bir komedi filmi olmaktan kurtulamıyor. Ama yine de Korelileri kızdırmış ve Sony’nin hacklenmesine sebep olmuş bir film olarak tarihte yerini alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.