Nightcrawler (2014)

I’d like to think if you’re seeing me you’re having the worst day of your life.

Louis Bloom (Jack Gyllenhaal) geçimini hırsızlık yaparak kazanan biridir bu arada kendine kalıcı bir iş aramaktadır. Bir gün bir kaza mahalinde haber toplayıcılık işinden haberdar olur. Sonuçta bu yaptığı işe benzemektedir, ha bir şeyler çalmış ha haberleri çalmış fark etmeyecektir. Kısa süre içinde Louis’in hayatı bir yandan polis telsizini dinleyerek diğer yandan haberden habere koşarak ve elindeki görüntüleri haber kanalına yetiştirmeye çalışarak geçen bir hal alacaktır.

Jack Gyllenhaal bu film için kilo vermiş. Bunun yanında inanılmaz bir performans sergilemiş. Sanki oynamamış da gerçekte hep bu karakterdeki sosyopatmiş gibi duruyor. Sonda geldiği hal ise hani hukukta bir terim vardır ya “tasarlanmış nitelikli cinayet”, ona gider bir yol izliyor. Rol arkadaşı Rene Russo için de benzer şeyler düşündüm. O da haber müdürü olarak iyi iş çıkarmış. Bu arada Rene Russo filmin yönetmeni ve senaristi Dan Gilroy’un karısı imiş. Bu arada Dan Gilroy’un ilk filmi. Kendisini The Fall ve The Bourne Legacy’nin senaryoları ile hatırlayacağız.

Bir diğer husus da filmin konusunun etkileyiciliğinin nerden geldiği üzerine. Bu, insandaki merak duygusu ve bir şeyleri ilk gören-bilen olma hissinin filmin geneline yayılıp bize ne kadar benziyor diye düşündüren yapısından kaynaklanıyor. Sonuçta herkesin elinde bir cep telefonu, böyle anları kaçırmama duygusuyla bir şeyler çekilmiyor mu? Toplumun büyük bir kesimine ne kadar çok benziyor diye düşündüm izlerken. Ha bir de böyle haberleri gözlerini açıp izleme durumu var ki ona hiç değinmeyeceğim.

Uykulu Kuytu Puani: 4Sonuçta çok güncel, çok gerçek ve ilginç bir film olmuş. Heyecan dozu hiç düşmüyor ve iyi oyunculukla birleşince ortaya iyi bir yapım çıkıyor. Ben çok beğendim, tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.