Seconds (1966)

Geriye dönemeyece­inizi bildi­ğinizde
ileriye gitmek daha kolay de­ğil midir?

 

Seconds’ı Türkçe’ye Saniyeler diye de* çevirmişler. Ne yazık. Oysa ki filmin afişinde bile kocaman “Who are seconds?” yazıyor. Yani ikinciler. Ki film de bunun üzerine kurulu zaten.
Arthur Hamilton varlıklı bir bankacıdır. Günün birinde ölmüş arkadaşı olduğunu iddia eden birinden bir telefon alır. Bu ses ona belirli bir adrese gitmesini söylemektedir. O adrese gittiğinde bunun insanlara yeni bir hayat vaad eden bir şirket olduğunun görür. Arthur, yeni bir kimlik, yeni bir yüz ve yeni bir hayat..
Seconds bir John Frankenheimer filmi. Kendisinin çok filmi var fakat, Alkatraz Kuşcusu, Casuslara Karşı (The Manchurian Candidate) ve Tren önemli filmlerinden. Seconds ise çok bilinen bir film değil. Lakin çok önemli bir film. Tabi bunu neredeyse 50 sene önce çekilmiş bu filmin konusuna ve kamera kullanımına bakarak söylüyorum. Müzikleri de unutmamak lazım. Daha filmin başlarında insan yüzlerine yakın çekimler ve kamerayı yerden götürme ile boğucu kalabalığın etkisini arttırarak bir rahatsızlık hissi veriyordu. Bu daha sonraki sahnelerde de ara ara devam ediyordu. Bir yerde geniş açı lens(ler) kullanımıyla rüya havası yaratıldığını da belirtmeliyim. Kamera çekimleri böyle iken müzik de bu rahatsız edici dünyaya oldukça güzel ayak uyduruyordu.

Filmi izlerken bugün için çok beğendiğim bazı filmleri de düşünmeden edemedim. Modernize edilmiş bir Faust hikayesi olarak düşünürsek eğer, yani karakteri Dr. Faust şirketi de şeytani olan olarak ele alırsak, onlarca filmle benzerlik taşır. Yok almayalım diyorsak eğer en bildik The Game ve benzerleri bu filmden etkilenmiş diyebiliriz.
Uykulu Kuytu Puani: 4David Ely’nin romanından uyarlanan film, çekildiği dönemde içerdiği paranoya ile insanları oldukça rahatsız etmiş olmalı. Bu dönem belki izleyenleri çok etkileyemeyecektir. Çünkü daha iyi örnekler görmeye alıştık. Ama yine de bir göz atmaya değer.
Ben bayıldım.

Not: The Manchurian Candidate,  Seven Days in May ve Seconds Frankenheimer’ın Paranoya Üçlemesi olarak da biliniyor.

*İki Yüzlü Adam diye de çevirmişler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.