Dolls (1987)

They’re trying to decide if you’re really
an adult, or just a kid in disguise.

Bir Stuart Gordon filmi. Hatta Re-Animator ve From Beyond’dan sonra çektiği üçüncü film.

Adından da anlaşılabileceği gibi oyuncaklarla dolu bir film bu. Şehir dışında yoldan çıkan arabalarıyla geceyi geçirmek üzere sığındıkları ev bir oyuncak evi ve gece olunca bu oyuncaklar hareketlenir. Nitekim kalbi saf olanlar ve oyuncak severler tüm kötücülden uzakta kalmayı başarır.

Tüm o ev, içindeki oyuncaklar, kesilmiş elektrikler, mum şamdamları ile filmin atmosferi oldukça iyi. Bir yandan da karakterlerin başına gelenler var tabi ki. Onlar da küçük yaratıklardan beklenmeyecek şekilde gerçekleşiyor. Bu filmin benzer bir çok filmi etkilediği aşikar. Hatta Chucky bile bundan esinlenmiş olabilir. Onca oyuncaklı başka Annabelle’i, Toy Story’yi ve Small Soldiers’ı hatırlıyorum.

Oyunculuk ya da daha ziyade diyaloglarla yapılan oyunculuk biraz çocuk işi gibiydi. Bunu da çocuk gözüyle bakılmasına bağladım.

Uykulu Kuytu Puani: 41987 yapımı bu güzel filmi maalesef yeni izledim. Bir dönem televizyonda korku film kuşağı vardı. Ben hiç kaçırmazdım çocuk yaşıma ragmen. Bir gün bir tane filmi kaçırdım. Ertesi gün okulda herkes o oyuncaklı filmden bahsetmişti. Sanırım bu olsa gerek, sonunda izledim.

Not: Şayet o yıllarda izlemiş olsaydım itiraf ediyorum benim bir oyuncak odam olmayabilirdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.