The Theory of Everything (2014)

Stephen Hawking: “I study the marriage of space and time.”

 

Film, Jane Hawking’in Travelling to Infinity: My Life with Stephen isimli kitabından esinlenmiş. Stephan Hawking’in üniversite hayatından başlayıp, Jane ile tanışması, evlenmesi, doktora derecesini alması ve hastalığının şu anki haline gelmesini konu alan biyografik bir çalışma.
Filmde Hawking’in teorilerine genel bir bakış atılıyor. Odak noktası daha çok hayatı üzerine.
Hawking’in teorilerini konu alan 1991 yapımı A Brief History of Time isimli biyografik bir belgesel daha var. Orada kara delikler, event horizon ve evrenin yapısı biraz daha ayrıntılı ele alınıyordu. Ama onda da daha çok Hawking’in hayatı üzerinde duruluyordu. A Brief History of Time aynı zamanda Hawking’in kitabının ismi.
Gelelim oyunculuğa ve filmin yapısına. Senaryo ki ortada bir senaryo yokmuş gibiydi, ya da senaryo Hawking’in hayatı gibi duruyordu, bu yönüyle zayıftı. Ama Eddie Redmayne’ın oyunculuğu gerçekten fevkaladeydi. Bir kaç yerde acaba Hawking’i mi oynattılar bu sahnede dedirtecek kadar iyiydi. Felicity Jones da eşi rolüyle üzerine düşeni yapmış. Ve nerdeyse oyunculuka giden bir film olmuş.
Biyografik filmlerde çok yüksek beklentilere girmemek lazım. Sonuçta insanın içini sızlatan, bazen ısıtan bir film olmuş.
Peki bu filmi kimlere tavsiye edeceğim?
Yaşama sevincini kaybedecek olaylar yaşamış ve umutsuzluğa düşmüş insanlarla birlikte tüm bilimseverlere tabi ki.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.