Stonehearst Asylum (2014)

Believe none of what you hear and only half of what you see.

Stonehearst Asylum , Edgar Allen Poe’nun 1845 tarihli kısa hikayesi The System of Doctor Tarr and Professor Fether’dan esinlenmiş.
Film Oxford üniversitesinde, bir psikiyatristin bir kadın üzerinden show yapması ile başlıyor. Kadın Kate Beckinsale; 35 yaşında ve histeri hastası olduğu söyleniyor. Kendisi ise ben deli değilim diye çığlıklar atıyor. Daha sonra uzaklarda bir akıl hastanesinde görüyoruz Eliza Graves’i. Hastane yönetiminde Silas Lamb (Ben Kingsley) ve yeni gelen doctor Edward Newgate (Jim Sturgess) ile. Lamb burada hastaları mutlu etmek için çalıştıklarını anlatıyor. Ve diğer bütün yöntemlerin Orta Çağ’dan kalma olduğunu. Bu uzak tımarhaneye tıbbi deneyim kazanmak için gelen Edward Newgate için yeni olan her şey zamanla bir kabusa dönüşecek ve olayların hiç de göründüğü gibi olmadığını anlaması uzun sürmeyecektir.
Çok fazla Türk filmi izlemememe ragmen buna benzer bir film hatırlıyorum; Gen. Her ne kadar o filmin hiç bir bilgisinde Edgar Allen Poe ismi geçmese de, hikaye çok benziyordu. Filmde süpriz olabilecek şaşırtan ayrıntılara ben hakimdim anlayacağınız. Ama genel olarak atmosferi (1800’ler), oyuncuları, konusu ve kostümleriyle güzel bir çalışma olmuş. Ha bir de sonunda şaşırtıcı bir final yapıyor.

Uykulu Kuytu Puani: 4Yönetmen Brad Anderson’ı önceki filmleri The MachinistThe Call, Transsiberian, Session 9’la hatırlayacağız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.