Safe (1995)

We are one with the power that created us. We’re safe and all is well in our world.

Safe Julianne Moore’un yüksek performans gösterdiği bir film. Moore bu filmde ortalamanın üstü hayat standardına sahip bir ev hanımını canlandırıyor. Yaşadığı hayattan sıkkınlığı ya da boşluğun getirdiği bezginlik duygusuyla bir süre sonra çevresindeki her şeye karşı allerji geliştirmeye başlıyor. Devamında kendini Meksika’daki bir detox kampında buluyor.

Carol White (Moore) hastalanmadan önce bile hayatının tek düzeliğiyle ya da amaçsızlığıyla bir şeylerin ters gideceğini bildiriyor gibi. Dinlediği müzikler olsun, heyecansız evliliği ve ilgilendiği şeyler hep bir yerden patlak vereceğini gösterir nitelikte. Başkalarından kolayca etkilenebilen, ruhsuz biri Carol. Ve Julianne Moore onu canlandırmakta bir hayli başarılı.

Uykulu Kuytu Puani: 3Safe çevrenin tehtid olarak algılandığı bir korku filmi olarak ele alınabilir. Bir çok yönden film durağan gelebilir. Ama bazı sahnelerde tansiyon yükseliyor. Ve tabi cevaplanmamış sorular da kalıyor. Yani hiç bir zaman Carol gerçekten hasta mı yoksa tüm olan biten psikolojik mi’nin cevabı verilmiyor. Yine de izlemeye değer.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.