Kış Uykusu (2014)

 Bütün meselen ne senin biliyor musun?

Sen acı çekmemek için

kendini kandırmayı tercih ediyorsun!

Ne yalan söyleyeyim, bugüne kadar olan Nuri Bilge Ceylan filmlerini hep zorla izledim. Yani izledim ama saate bakarak ve ne zaman bitecek diye düşünerek. Kış Uykusu, benim için ve sanırım bir çok başka insan için uzun süresine ragmen su gibi akıp giden bir film oldu. Gerek konusuyla, gerekse karakterlerin işlenişiyle çok başarılı.

Hani derler ya hayatın içinden alınmış gibi diye, aslında hiç birimizin hayatının içinden demek değil bu. Yani ne Aydın gibi biriyiz ne Necla ne Nihal ne Hidayet ne İsmail ne de Hamdi. Ama benzer tipleri çevremizde görmüş olmalıyız. Daha da ilginci, hepsi sorunlu tipler olmasına ragmen o sorunlardan kendimize pay çıkarabilmemiz.

Bir tiyatro oyuncusu olan Aydın emekli olmuş, genç karısı Nihal ve kız kardeşi Necla ile birlikte Kapadokya’ya yerleşmiştir. Burada yerel bir gazete için köşe yazıları yazarak içindeki bir boşluğu doldurmakta ve kalan zamanını da işlerini kovalamakla geçirmektedir. Kış bastırdıkça içindeki sıkıntı çoğalmakta ve kaçıp gitme isteği artmaktadır.

Kapadokya’nın turistik mevsim olmayan bir zamanda çekilmiş görüntüleri bir hayli çarpıcı. Zaten fotoğraf kareleri ağırlıklı film çeken Nuri Bilge Ceylan’ın eline geçince başka bir güzel olmuş. Kar tanesi arasından, kırık camların içinden, aynalardan, ve bilimum ayrıntılardan yapılan çekimlerdeki  kareler gözden kaçmıyor.

Bu arada kadro müthiş. Haluk Bilginer zaten filmi alıp götürüyor ama yanında Demet Akbağ, Nejat İşler gibi oyuncular da olunca film doğallıktan hiç bir şey kaybetmemiş.

Uykulu Kuytu Puani: 5Son bir şey söyleyeyim filmle ilgili, The Great Beauty’i izleyince de aynı şey olmuştu bana. Bu bir şaheser (masterpiece) değil demiştim. Ama ilerleyen günlerde hep filmi düşünür oldum. Kış Uykusu da bana aynı şeyi yaptı. Yani film bitince çok müthişti diyemedim. Ama gün geçtikçe daha çok aklıma geldi ve düşünür oldum. Sanırım filmin başarısı bu olsa gerek. Zamanla akıllara yer etmesi.

Ben çok beğendim, şiddetle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.