The Exorcist Serisi

Demon: What an excellent day for an exorcism.

The Exorcist (1973)

Father MerrinFather Damien Karras: The Power of Christ compels you!

exorcist1

Oyuncu Chris MacNeil (Ellen Burstyn) 12 yaşındaki kızı Regan (Linda Blair) ile birlikte Washington’a gelir. Regan anormal davranışlar sergilediğinde annesi onu bir dizi tıbbi testten geçirir. Doktorlar hiç bir şey bulamayınca Reagn’ı bir rahibin görmesini önerirler. Chris, Peder Karras’dan yardım ister. Peder Karras, Regan’ın içine şeytan girdiğine kanaat getirir. Ve kilise bir başka rahip olan Peder Lankester Merrin’i de çağırarak bir kötü ruh çıkarma ayini yapılmasına ön ayak olur.

The Exorcist II: The Heretic (1977)

Father Lamont: Let’s stick to science.

exorcist2

Regan’ın kötü ruh çıkarma ayini ve esnasında yaşanan olayların üzerinden bir kaç yıl geçmiştir. Kilise, kafalardaki soru işaretlerini yok etmek ve Peder Merrin’in ölümü ardındaki gizemi çözmek üzere Peder Philip Lamont (Richard Burton)’ı görevlendirir. Rahip hala psikolojik tedavi görmekte olan Regan’ı bulur. Hafızası pek yerinde olmayan Regan hala bir şeyler görmektedir. Doktoru bir cihazla üzerinde incelemeler yapmakta ve bir şeyler bulmayı ummaktadır. Peder Lamont da o cihazı kullanarak Peder Merrin’in ölümü ardındaki gizemi görmek ve kendi geçmişinden getirdiği cevaplanmamış bir kaç soruya çözüm bulmak istemektedir.

Exorcist III (1990)

The Gemini Killer: Catatonics are so easy to possess…

exorcist3

Dedektif Bill Kinderman yıllar önce Regan olayını araştırmış ve şimdi yine benzer bir olayla karşı karşıya kalmıştır. Georgetown 15 yıl kadar önce bir seri cinayet görmüş ve bunları Gemini isimli katil yapmıştır. Kendisi yakalanıp cezalandırılmıştır. Başka bir akıl hastası daha Gemini olduğunu iddia etmektedir. Şehirde ölümler arttıkça artar ve Kinderman çözüm bulmaya çalışır.

Exorcist: The Beginning (2004)

Sergeant Major: God is not here today, priest!

Exorcist The Beginning

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Peder Merrin Nazilerin vahşetine tanık olmuştur. Vahşetin bir parçası olmak onun kiliseden uzaklaşmasına sebep olmuştur. Bu arada kendini Afrika’da eski bir kilisenin kalıntılarını ararken bulur. Bu bölgedeki dedikodulara bakılırsa, şeytan cennetten kovulduğunda buraya düşmüştür. Buluntular çıktıkça yerel halk huzursuzlanmaya başlar.

Dominion: Prequel to the Exorcist (2005)

Sometimes I think the best view of God is from hell.

Dominion

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Peder Merrin Nazilerin vahşetine tanık olmuştur. Vahşetin bir parçası olmak onun kiliseden uzaklaşmasına sebep olmuştur. Afrika’da bir kilise kalıntılarıyla uğraşırken karşısına çıkan içine kötü ruh girmiş olabilecek çocukla ilgilenmeye devam eder. Çocuk bir takım değişiklikler göstermektedir, bir anda iyileşip, değişik bir dil konuşmak gibi.

İki tanesi geçmiş, iki tanesi devam filmi ve bir tane de orjinal film olmak üzere 5 tane Exorcist filmi var. Önceki ve devam filmlerinin hiç biri orjinal 1973 yapımı filmin başarısını yakalayamıyor. İzlenme sebebine gelince, meraktan sanırım. Ben kendi adıma Exorcist gördüm mü kaçırmıyoum. Bunun dışında devam filmi olan ikinci film gerçekten kötüydü. Üç ise başka bir dünya. Yönetmen atmosfer korkusu yaratmayı amaçladığı için değişik bir şey çıkmış ortaya. Filmin havası güzel olduğu için izlenilebilir. Ama meraklıların tabi ki hepsini izlemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.